Како да го зајакнете имунолошкиот систем наесен?

Секоја сезона носи свој шарм. Сепак, сезона за настинки и грип непостои, од нив може да страдаме цела година. Веројатно сте забележале дека кога ќе пристигне есенската сезона, постојат два типа на луѓе. Некои брзаат да набават секакви лекови, очекувајќи многу брзо да се разболат. Има и други кои уживаат во убавината на есента и ги следат овие 10 совети за да помогнат во зајакнувањето на нивниот имунитет.

Јадете храна за зајакнување на имунитетот
Одличен начин за зајакнување на вашиот имунолошки систем во текот на есенската сезона е со внесување доволно свежа вода и додавање на хранлива храна богата со витамин Ц во вашето дневно мени.Овој витамин е еден од најмоќните антиоксиданси. Познато е дека помага во изградбата на белите крвни зрнца. Белите крвни зрнца се борат против инфекциите и ги уништуваат слободните радикали во нашето тело. Но, бета-каротинот, витаминот Д и цинкот исто така ја зајакнуваат функцијата на имунитетот. Храна која е богата со овие вредни хранливи материи се свежото овошје и зеленчук, особено киви, агруми, печурки, слатки компири, риба, морски плодови, црвени пиперки и други.

Одржувајте добра хигиена, дури и во носните пасуси
Добрата лична хигиена е еден од најважните чекори за добро здравје во текот на целата година. Нешто што ни недостига секоја есен, а не треба, е грижата за носните пасуси. Во есен може да страдаме и од алергии предизвикани од одредени растенија. Честичките прашина во воздухот во урбаната средина се зголемуваат, тој станува повалкан. Патување во јавен превоз, работа во канцеларија каде што нема пристап до вентилација, но има функционален систем за вентилација, преполнување на повеќе луѓе во трговските објекти, го зголемуваат ризикот од алергии, егзацербација на такви, но и на настинки и грип, егзацербација на синузитис. Како да се справите со патогени и алергени наесен?

Спијте добро
Тоа е од суштинско значење за нашиот имунитет, па затоа не треба да го потценуваме. Недостатокот на сон може да го загрози нашиот имунолошки систем и да му наштети на целокупното здравје. Затоа е од суштинско значење да спиете најмалку 7-9 часа. Ова секако важи и за децата. На малите деца обично им треба 10-12 часа сон, на тинејџерите 7-12 часа, а на тинејџерите и до околу 7 до 9 часа.

Опкружете се со убави луѓе
Одржувањето на односите со луѓето кои ни се важни е многу важно за имунитетот и не се ни сомневаме. Општо земено, средината во која работиме, пријателите и роднините со кои комуницираме имаат влијание врз нашето емоционално здравје. Веројатно сте забележале како кога ќе стапите во контакт со одреден тип на личност, се чувствувате напнати, чувствувате главоболка, нервоза. Ги нарекуваме енергетски вампири.
За жал, овој тип на токсична личност може да ја влоши нашата клима и на долг рок создава хроничен стрес кој го оштетува нашиот имунитет. Затоа, размислете за вашето здравје и не двоумете се да ги избирате мудро луѓето околу вас.

Најдете време за забава
Пократките есенски денови, а во некои случаи и црните од оваа сезона, може да предизвикаат промени во расположението, па дури и сезонска депресија. Освен тоа, помалата изложеност на директна сончева светлина може да доведе до пад на витаминот Д и серотонин, кои се исто така важни за нашето добро расположение. Серотонинот е важен (невротрансмитер), освен што ни помага да се насмееме, влијае и на нашиот циклус на спиење. Знаеме дека стресот и негативните емоции можат да влијаат на одбраната на нашето тело. Наместо да чекаме да не совладаат, да размислиме каква есенска забава можеме да смислиме за да го одржиме чувството на среќа

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *