Како да направите здрав џем од цитрус без шеќер

Оралните болести предизвикуваат непријатност, болка и проблеми. Ќе ви кажеме за најчестите за да знаете што да правите во секој случај.
Иако намалувањето на шеќерот не е лесно, тоа е здраво. Поради оваа причина, многу луѓе бараат храна со малку шеќер или замена за шеќер. Исто така, најдобро е да се консумираат домашни производи со ниска содржина на шеќер. Добар пример е предметниот џем од цитрус, кој има одличен вкус… иако не содржи шеќер.

Цитрусните овошја
Придобивките од цитрусните овошја се нашироко познат. Веројатно знаете дека сокот од портокал, сокот од лимон или сочните мандарини се добри за вас.
Цитрусните овошја имаат карактеристична киселост. Богати со есенцијални масла, тие имаат и други здравствени придобивки. Тие се извор на витамини и минерали. Всушност, тие содржат калциум, магнезиум и железо, меѓу другите минерали. Исто така, тие содржат витамини како што се витамините Ц, А, Б1 и Б2.
Тие го штитат дигестивниот систем.
Овие плодови помагаат да се контролира нивото на холестерол и затоа го промовираат кардиоваскуларното здравје. Помагаат да се спречи дијабетес. Покрај тоа, тие помагаат да се губат телесната тежина.
Благодарение на содржината на витамини и минерали, тие го зајакнуваат имунолошкиот систем. Тоа се:
Портокалова
Лимон
Грејпфрут
Лајм
Мандарина
Рецепти за џем од цитрус со низок шеќер
Кој е подобар начин да го започнете денот со добар појадок? Уште подобро е ако вклучите цитрусно овошје за појадок! Вкусен начин да го направите ова е со правење вкусен џем од цитрус. Сепак, знаеме дека џемовите обично содржат многу шеќер, па затоа нудиме рецепти со малку шеќер за појадокот да биде уште поздрав. А за да го направите ова, само треба да го замените шеќерот со здрав засладувач или, многу подобро, со мед. На овој начин, не само што ќе го намалите внесот на рафиниран шеќер, туку и ќе ги додадете придобивките од медот и стевиата во вашиот џем. Не ја пропуштајте оваа можност!

Џем од цитрус со мед
Состојки
2 големи портокали
3 или 4 мандарини
200 мл вода
400 гр мед
Стап од цимет
Подготовка
Прво добро измијте го овошјето.
Потоа излупете ги мандарините и портокалите и оставете ги на страна корите од портокалот.
Потоа исечете го овошјето на мали парчиња.
Потоа во тенџере ставете ги портокалите и мандарините заедно со корите од портокал и додадете ја водата. Се вари околу еден час. Потоа отстранете ги лушпите и измешајте ја смесата додека не се изедначи и нема грутки. Вратете ја смесата во тенџерето и додадете ги медот и циметот.
Се вари уште 15 минути. Не заборавајте да продолжите да мешате.
Оставете да се излади. Само кога џемот е ладен ќе знаете дали е со потребната дебелина.
На крајот, сламот истурете го во стаклени тегли и оставете да се излади. Откако ќе ги отворите, треба да ги чувате во фрижидер.

Џем од цитрус со стевиа
Состојки
2,2 килограми портокали
Сок од лимон
2 лажици стевиа
Стап од цимет

Подготовка
Најпрво добро измијте ги портокалите и исечете ги на парчиња. Погрижете се да ги отстраните сите семиња и бели делови. Оставете ги корите од портокал на страна.
Потоа исцедете ги портокалите и варете го сокот околу 40 минути на тивок оган.
За тоа време исцедете го лимонот и измешајте го неговиот сок со стевиа и кора од портокал.
Потоа додадете ја оваа мешавина од лимон, стевиа и кори од портокал во тенџерето со сокот од портокал и варете уште 10 минути.
Исклучете ја топлината и измешајте ја смесата (без кората од портокал).
На крајот, сламот истурете го во стаклени тегли.
Кога ќе се излади е подготвен за уживање!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *