КАКО ДА СЕ ПРЕБОРИТЕ ВО БИТКИТЕ СО ГЛАДОТ ВО ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТ: Трикот е во тоа што јадете и колку, еве како можете да ги збогатите вашите оброци

Совети за тоа како најдобро да го контролирате гладот ​​за време на бременоста.
Настинката за време на бременоста е нормална и честа појава, особено ако имате предвид дека имате растечко дете кое се храни преку вас. Само треба да бидете внимателни, задоволувањето на гладот ​​не треба да доведе до прејадување и конзумирање на храна која нема нутритивна вредност, бидејќи тоа може да има последици и за вашето и за здравјето на вашето бебе.

Еве неколку совети како да го контролирате гладот ​​во блажена состојба:
Јадете често – јадете нешто на секои три часа, што секако ќе ве спречи да станете премногу гладни и затоа да внесувате повеќе храна. Обидете се да јадете шест помали оброци во текот на денот наместо три големи (што исто така може да помогне во борбата против горушицата што може да ја имате)

Фокусирајте се на протеините, влакната и здравите масти – вклучете храна која содржи микс од три хранливи материи во секој оброк. Тие ќе го одржат нивото на шеќер во крвта и ќе спречат напади на глад.
Намалете ја или елиминирајте ја нутритивно лошата храна – пијалоци со додаден шеќер, како и брза храна и нездрави грицки.Ќе добивате само калории без да имате корист за вас и вашето бебе.

Пијте многу вода – целете на осум до дванаесет чаши вода дневно Водата го помага варењето и помага хранливите материи побрзо да се апсорбираат во телото.
Исклучете ги другите причини за глад – понекогаш може да ја помешате жедта, стресот или досадата со глад.
Дајте приоритет на спиењето што е можно повеќе – идеално целјте на 7 до 9 часа сон во текот на ноќта. Ако сте уморни, ќе почувствувате зголемен глад.
Јадете полека и избегнувајте да ви го одвлекува вниманието додека јадете – ако јадете брзо додека гледате телевизија или на телефонот, помала е веројатноста да забележите сигнали од вашиот мозок кога да застанете и да се чувствувате сити.За да бидете сигурни дека добивате важни хранливи материи додека го задоволувате гладот, изберете здрава храна со повеќекратни придобивки, како што се:

овошје и зеленчук – кои идеално ќе сочинуваат половина од вашата чинија за време на оброкот.
цели зрна – како леб и тестенини од цели зрна, овес, киноа, јачмен, кафеав ориз и булгур.
млечни производи со малку маснотии – вклучувајќи јогурт, млеко и сирење.
протеинска храна – грав, печурки, риба, јајца и посно месо од живина.
Еве неколку предлози како да ги збогатите вашите оброци:

користете зрело авокадо како намаз на сендвичи наместо мајонез и на колачи наместо крем сирење.
овошјето исечкајте го на коцки и измешајте ги со јогуртот.
згответе киноа и употребете ја како прилог или изблендирајте ја со банана за здрав пудинг.
Наместо крутони, во салатите можете да додадете разни семки од тиква или чиа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *