Како да ја запрете мигрената со брза и лесна масажа

Сите знаеме колку мигрените можат да бидат неподносливи и колку е тешко да се ослободите од нив. Дури и обична главоболка може да ни го уништи целиот ден. Некои од методите што можеме да ги користиме за лекување на мигрена се специјални наочари и повеќе сон, но мигрената и главоболката често нè фаќаат без претпазливост.

Во повеќето случаи, земаме лекови против болки и се надеваме дека наскоро ќе исчезне. Честата употреба на овие лекови не е корисна за секого, а понекогаш тие едноставно не делуваат. Затоа, добро е да можете да се потпрете на некои поприродни методи како што е масажата.
Со услов дека сепак ќе посетувате невролог и нема да го користите овој метод само, споделуваме со вас масажа против мигрена која можете да ја користите кога ќе се појави мигрена.

Како помага масажата?
Масажата е примена на специфичен притисок како средство за ублажување на болката. Методот беше популаризиран со традиционалниот кинески терапевтски метод на акупресура. Примената на притисок на одредени точки на телото ги менува сигналите за болка што вашиот нервен систем ги испраќа до мозокот. Ова значи дека на крајот ќе чувствувате помалку болка од порано.
Како се прави масажата против мигрена?

1. Измешајте по две капки масло од пеперминт, масло од темјан и масло од лаванда во една лажица бадемово масло (или друго масло за носење). Ако ги немате овие етерични масла, можете да користите што и да имате при рака. Доколку ги немате, се препорачува да го користите само основното масло.
2. Малку од смесата втријте ја на врвот на показалецот и средниот прст.
3. Масирајте ги слепоочниците со кружни движења 30 секунди.
4. Променете ги насоките и масирајте ги слепоочниците уште 30 секунди.

Важно е да бидете внимателни и да не притискате премногу. Ако притиснете премногу силно, масажата не само што нема да помогне, туку може и да ја влоши главоболката. Имајте предвид дека масажата може да не делува ако имате невролошки проблем кој е поврзан со друг дел од вашето тело, но кој исто така предизвикува мигрена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *