Кога желудникот работи лошо, доволна е само една чаша од овој напиток и ќе го решите проблемот!

Анализата покажала дека кефирот има три пати повеќе добри бактерии од јогуртот и е поефикасен во исхраната од јогуртот.

За оние кои се помалку упатени, кефирот е едноставно ферментирано млеко кое содржи есенцијални пробиотски култури. Идеален е за желудникот и работата на цревата, ја подобрува нивната работа, ги чисти од лошите бактерии и докажано е дека е одличен природен пробиотик.

Поради големиот број позитивни бактерии кои ги содржи, кефирот е одличен лек против надуеност и докажано е дека ги намалува гасовите во организмот. Луѓето кои страдаат од гасови во цревата, без разлика што и кога јадат, треба да пијат кефир секој ден.

Кефирот се препорачува за здрави луѓе како превентивна мерка и како природен пробиотик.

Се препорачува и, советуваат нутриционистите, кефир да се прави дома – поевтин е, а може да се набави и поголема количина.

Препорачаната дневна доза на кефир за сите луѓе е околу литар, максимум 1,5 литри, не повеќе.
Меѓутоа, доколку имате стомачни проблеми, доволно е да земете чаша кефир и во неа да ставите една лажица мелен лен и проблемот ќе се реши за неколку минути.

Кефирот се прави од зрна кефир.

Потребна ви е една лажица зрна, која прво ќе ја превртите, па ставете ја во стаклена тегла и покријте ја со 2,5 dcl – максимум 3 dcl неварено млеко.

Оставете ја покриената тегла да отстои 24 часа на собна температура, а потоа процедете и кефирот е подготвен за употреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *