Колку мед треба да јадеме за да не му наштети на нашето здравје

Нутриционист забележува дека главниот ризик при консумирање мед е неговата висока содржина на шеќер.
Медот се смета за еден од најстарите деликатеси и тешко дека постои човек кој не е запознаен со неговите уникатни придобивки.
Тој е богат извор на витамини и минерали. Ги содржи сите витамини од групата Б, К, Е, Ц, провитамин А, пишува zdrave.to.

Содржи и магнезиум, калиум, калциум, натриум, фосфор, хлор, сулфур, цинк, јод, бакар и железо. Секој од овие елементи влијае на текот на физиолошките процеси во телото, дејствувајќи како катализатор за биохемиски реакции.

Јаглехидратниот состав на медот е главно претставен со фруктоза и гликоза. Тие се лесно сварливи и, за разлика од шеќерот, не ја оштетуваат забната глеѓ.

Редовното консумирање на пчелниот производ носи многу придобивки – дава повеќе енергија, го подобрува сонот и меморијата, го намалува холестеролот, помага при слабеење.

Сепак, треба да се внимава и со него, бидејќи прекумерното консумирање може да му наштети на здравјето. На ова неодамна предупреди рускиот лекар и нутриционист, д-р Михаил Гинзбург, укажувајќи на безбедно количество мед што може да се зема секој ден.

Тој ги советува младите здрави да консумираат не повеќе од две до три лажички мед дневно, а оние со одредени болести не повеќе од една.

„Луѓето со дебелина, дијабетес, атеросклероза, хипертензија и слично треба да бидат многу внимателни со медот и да не земаат повеќе од една кафена лажичка дневно. Ако некој е млад и енергичен и се занимава со спорт, тогаш можеби повеќе, две или три лажици дневно. ,” тој вели.
Гинсбург забележува дека главниот ризик при конзумирање на мед е неговата висока содржина на шеќер.

Нутриционистот предупредува дека алергија на овој производ може да се развие на која било возраст.

„Луѓето со алергиска склоност, дури и ако не се алергични на мед, треба да го јадат овој производ многу внимателно, по половина кафена лажичка дневно“, вели д-р Гинсбург.
Освен тоа, според него, медот содржи киселини, продукти кои го иритираат желудникот, па неговото прекумерно консумирање може да доведе до развој на чир и гастритис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *