КОЛКУ ПОВЕЌЕ ЈАДЕТЕ ТОЛКУ ЌЕ БИДЕТЕ ПОСЛАБИ: Дури 17 намирници кои можете да ги јадете во секое време и неограничено, без ризик од дебелеење

Без ризик од дебелеење
Тешко е да се одолее на желбата за вкусна храна кога сме на строга диета. Да бидеме искрени! Постојано сте гладни, а кога ќе го отворите фрижидерот, речиси е невозможно да одолеете на искушението да зграпчите нешто вкусно.

Сепак, постојат намирници кои можете да ги јадете во текот на денот без ризик од дебелеење, бидејќи содржат минимален број калории. Погледнете каква храна можете да јадете без ограничувања!

1. Домат:
Доматите се полни со ликопен, витамини А, Ц, Б2, фолна киселина, хром и калиум. Практично нема калории и ни обезбедува различни хранливи материи од витално значење за нашето здравје.

2. Пуканки
Една чаша пуканки испукани со воздух никогаш нема да влијае на вашата тежина. Оваа закуска за гледање филмови најмногу содржи воздух, па можете да уживате во неа без страв дека ќе се здебелите.

3. Белки од јајца
Белките можете да ги јадете во неограничени количини. Тие се корисни дури и за оние кои се на строга диета. Измешајте белки со неколку домати и направете го најздравиот омлет што постои. Меѓутоа, ако сте загрижени за здравјето, не пржете го во рафинирано масло.

4. Грашок
Грашокот е многу нискокалоричен; една чаша има само околу 35 калории. Доста е богат со влакна и протеини.

5. Диња
Дињата ќе го задоволи вашето слатко без да ја наруши вашата исхрана. Содржи повеќе од половина од препорачаната дневна доза на витамини А и Ц.

6. Јагоди
Уште една неопходна храна за оние кои сакаат да ослабат. Јагодите се богати со калиум и влакна и имаат антиинфламаторни својства и имаат околу 50 калории.

7. Целер
Приближно 95% од целерот е вода. Оваа супер здрава храна задоволува 30% од дневната потреба за витамин К. Најдобро е целерот да се јаде свеж, бидејќи 5 дена по берењето почнува да ги губи благотворните својства.

8. Рукола
Во 2 шолји рукола има само 10 калории. Тоа ви помага да изгубите тежина без да му наштети на вашето здравје. Можете да го јадете со сирење, зачинет со маслиново масло.

9. Зелена салата
Зелената салата содржи витамин А и витамин Ц, како и фолна киселина и железо. Практично нема калории, па нема да се здебелите дури и ако го консумирате во големи количини.

10. Краставици
Крстоносците содржат речиси иста количина на вода како целерот. Свежите, крцкави краставици се многу здрава храна. Кожата на краставицата содржи најмногу корисни состојки, особено бета каротен, кој е добар за очите, па затоа е најдобро да не се лупат.

11. Карфиол
Карфиолот е одличен извор на витамините Ц и К. Најхранлив е кога се јаде свеж.

12. Брокула
Брокулата е омилена храна на оние кои се обидуваат да ослабат. Покрај витамините А, Ц, Е и К, обезбедува и 20% од дневната потреба за влакна.

13. Кале
Кељот, како и алгите за јадење, содржи голема количина на јод и речиси и да нема калории. Но, тоа не значи дека треба веднаш да се префрлите на правење суши. Запомнете дека оризот има висок гликемиски индекс, а таквата храна не придонесува за слабеење.

14. Грејпфрут
Грејпфрутот помага да се стабилизира нивото на шеќер во крвта. Тој е богат со витамин Ц, а поради неговата ниска калорична содржина, може да ви помогне да ги изгубите дополнителните сантиметри околу половината.

15. Капини
Капините се богати со антиоксиданси и витамин Ц. Плус, тие имаат неверојатен вкус. Тие се безбедна храна за оние кои долго време се на диета. Тие содржат релативно малку калории.

16. Портокали
Портокалите се едно од највкусните овошја. Најпознати се по тоа што содржат витамин Ц. Патем, таа бела супстанца под кората од портокал е полна со влакна кои помагаат да се намали нивото на холестерол, затоа не фрлајте ја.

17. Боровинки
Боровинките имаат повеќе антиоксиданси од кое било друго овошје. Една чаша боровинки ќе ви помогне да ја балансирате вашата исхрана. Ова овошје е нискокалорично, па не мора да се грижите за вишокот килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *