Комбинации на храна за убава кожа со помалку брчки

Ако некој ве праша како се грижите за вашата кожа, кој би бил вашиот одговор? Козметиката и козметичката нега од специјалист не се доволни за да ја одржуваме нашата кожа здрава и да изгледа добро. Основата е и корисна храна, како што се морска храна, посно месо, слатки компири, агруми, свеж зеленчук, авокадо, јогурт, маслиново масло, таан од јаткасти плодови, генерално храна со низок гликемиски индекс. Комбинациите помеѓу здравата храна се уште подобри за нашата кожа.

Проверете три лесни комбинации на храна за убава кожа со помалку брчки.
Салата од кељ или спанаќ со семки од сончоглед

Ова е одлична хранлива комбинација на витамините Ц и Е. Двата витамини се еден од клучните антиоксиданси за убава кожа, помагајќи да се заштити од штетните ефекти на околината.
Тие исто така играат важна улога во синтезата на колаген, кој ја поддржува структурата на кожата. Според некои западни експерти, витаминот Ц и Е во комбинација се поефикасни кога се консумираат заедно.

Смути со бобинки и бадеми
Повторно, одлична комбинација на витамини Ц и Е. Јаткастите плодови и семките се богати со витамин Е. Бадемите, како бадемовото масло, се едни од најкорисните за нашата кожа. Од друга страна, бобинки како боровинки, капини, малини, јагоди се богати со витамин Ц.

Заедно со бадемите се соодветна комбинација за подготовка на вкусно и здраво смути, кое можете да го подготвите со обично свежо млеко или со јаткасто овошје, кокос. За уште подобри ефекти на кожата, можете да додадете и дел од корисните чиа семиња, кои исто така се богати со масни киселини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *