Комбинација која успешно ги третира: Проширени вени, болки во мускулите и зглобовите, против настинки и грип

Ќе се изненадите, неверојатна комбинација…
Целулитот за жал е чест проблем, а жените се повеќе склони кон него, дури 90 отсто од оние над 18 години имаат целулит.

Се состои од клеточен отпад, маснотии и вода, а најчесто се појавува на колковите и бутовите. Многу потсетува на кора од портокал.
Најчести причини за целулит се мрсната и пржената храна, како и кофеинот. Бројни природни здравствени лекари укажуваат дека целулитот може да се отстрани или намали на едноставен и природен начин, користејќи здрави состојки.Еден од најефикасните антицелулитни лекови е рузмаринот во алкохолот. Ова неверојатно растение има бројни здравствени придобивки, а овој лек многу лесно се подготвува.

Рузмаринот расте во градините, шумите, па дури и може да се одгледува во саксија дома, или да се купи во најблиската аптека за билки или продавница за здрава храна.

Рузмаринот во алкохол ќе биде многу корисен за следните здравствени проблеми:

– Целулитот
– Против настинка и грип
– Болка во вратот
– Модринка
-Проблеми со циркулација и проширени вени
-Спречува опаѓање на косата
– Мускулни болки, исчашувања, болки во зглобовите, ревматизам
-Рузмарин во алкохол – Како можете да го направите?

Потребни состојки:

– 1 гранче свеж рузмарин, листови и цветови, по можност
– Алкохол (медицински алкохол, но може да се користи и ракија)
– 1 стаклен сад (помало шише)

Начин на подготовка:
Можете да користите суви лисја и цветови, но тие нема да бидат исти. По можност, исечкајте го целото растение на помали парчиња и ставете го во сад или мало стаклено шише.
Истурете алкохол до врвот. Добро затворете и оставете 15 дена на темно место.

Употреба:

После тоа, процедете и истурете во стаклен сад, повторно чувајте го на темно место. Оваа смеса од рузмарин треба да ја користите за масажа на стапалата.
Најдобро е пред спиење на работа во текот на ноќта. И тука можете да прочитате повеќе за регенераторот за коса од рузмарин.

Забелешка:
Не користете ја оваа смеса за чистење на лицето или нанесувајте ја во близина на очите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *