Компир салата која може да помогне во проблемите со тироидата и ги нормализира хормоните

Хашимото болеста, која е предизвикана од хипотироидизам, е раширен здравствен проблем кој се карактеризира со забавена работа на тироидата.
Со овој проблем се борела и Магдалена Вселаки, сертифициран тренер по холистичко здравје, па затоа и осмислила бројни рецепти за подобра работа на тироидата, меѓу кои е и оваа салата од компир.
Со овој проблем се борела и Магдалена Вселаки, сертифициран тренер по холистичко здравје, па затоа и осмислила бројни рецепти за подобра работа на тироидата, меѓу кои е и оваа салата од компир.

Секако, тоа не значи дека секому ќе биде од корист и ќе направи чудо, но намирниците имаат моќ да помогнат при решавање на проблеми со тироидна жлезда и хормони.

Исто така, ова не значи дека секој оброк треба да го замените со оваа салата, но често може да ја практикувате како здрав и корисен избор за оброк.
Времето на подготовка на оваа салата не е подолго од 20 минути, а времето за варење на компирите е 45 минути, што значи за 1 час може да си направите вкусен, домашен лек.

Потребни состојки:
1kg црвени компири
1 лажица морска сол
4 парчиња сланина
100g кисела зелка
2 лажички сенф
30g насечкан млад кромид
100g мајонез

Секако, тоа не значи дека секому ќе биде од корист и ќе направи чудо, но намирниците имаат моќ да помогнат при решавање на проблеми со тироидна жлезда и хормони.
Исто така, ова не значи дека секој оброк треба да го замените со оваа салата, но често може да ја практикувате како здрав и корисен избор за оброк.
Времето на подготовка на оваа салата не е подолго од 20 минути, а времето за варење на компирите е 45 минути, што значи за 1 час може да си направите вкусен, домашен лек.

1kg црвени компири
1 лажица морска сол
4 парчиња сланина
100g кисела зелка
2 лажички сенф
30g насечкан млад кромид
100g мајонез

30g расол од киселата зелка или 2 лажички јаболков оцет
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 175 степени. Испечете ја сланината за 45 минути, на хартија за печење, додека не добие кафеава боја.
За тоа време, сварете ги и компирите во вода со сол.
Кога компирот ќе се олади, исечкајте го на коцки со средна големина. Додадете ги сите останати состојки и добро промешајте.
Оладете пред да консумирате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *