Лекарите советуваат – ова се 9те работи кои не треба да ги правите на празен стомак

Дигестивната киселина произведена од гума за џвакање ја разградува слузницата на празен стомак.
„Ти си тоа што го јадеш“ е изрека која сите ја знаат. Но, она што го правиме пред јадење, исто така, има големо влијание врз нашето здравје.

Да земам лек
Аспиринот, парацетамолот и другите нестероидни антиинфламаторни лекови не можат да се земаат на празен стомак. Ова не само што ја намалува нивната ефикасност, туку предизвикува и сериозни здравствени проблеми (како што е крварење од желудникот).
Корисен совет: Млекото ги намалува негативните ефекти на лековите. Доколку го немате при рака, можете да го измиете лекот, но придружен со многу вода. Задолжително прочитајте го упатството – некои лекови не треба да се земаат со млеко.

Да се ​​напие кафе
Дури и кафето без кофеин го стимулира производството на киселина, што може да доведе до горушица и други проблеми со дигестивниот тракт ако се пие на празен стомак.
Прескокнувањето на појадокот може да доведе до недостаток на серотонин и мрачно расположение во остатокот од денот.
Корисен совет: Ако не можете да се откажете од навиката да пиете кафе наутро, консумирајте го со млеко или крем: млечните масти ќе ги намалат нејзините негативни ефекти. Изберете природно кафе кое е сушено на замрзнување.

Да пие алкохол
Ако го земате на празен стомак, стапката на апсорпција на алкохол се удвојува и е иста како и со интравенска инјекција. И тогаш ќе страдате од тежок мамурлак.
Брзото влијание на алкохолот врз организмот не е без негативни последици за црниот дроб, срцето и бубрезите.
Корисен совет: Ако ситуацијата не ви дозволува да одбиете пијалок, изедете барем еден сендвич – идеално оној што содржи путер.

Џвакајте мастика
Дигестивната киселина произведена од гума за џвакање ја разградува слузницата на празен стомак. Преосетливоста на смолата содржана во овие производи може да доведе до гастритис.
Покрај тоа, научно е докажано дека луѓето кои џвакаат гуми за џвакање претпочитаат нездрава храна (помфрит, бонбони) наместо овошје и зеленчук.
Корисен совет: непцата кои содржат природни засладувачи (ксилитол, сорбитол) се помалку штетни од оние со шеќер, цикламат или аспартам. Избегнувајте гума за џвакање повеќе од 10 минути, дури и со полн стомак.

Да одам во кревет
Гладот ​​и ниското ниво на гликоза не спречуваат да заспиеме и предизвикуваат лесен сон и рано будење.
Интересно е што недостатокот на сон го зголемува нивото на хормоните на гладот. Ова е причината зошто јадеме повеќе следниот ден по прескокнување на вечерата.
Корисен совет: Прејадувањето пред спиење е исто така лоша идеја. Најдобро решение е да јадете млечни производи, бидејќи содржат магнезиум и калциум. Овие елементи ќе ви обезбедат здрав сон.

Интензивно да тренирате
Некои експерти тврдат дека вежбањето на празен стомак согорува повеќе калории. Всушност, тоа не влијае на губењето маснотии. Губењето на мускулите, од друга страна, е реално. Интензитетот на вежбањето исто така се намалува бидејќи на телото му недостасува енергија.
Корисен совет: заменете го интензивниот тренинг со аеробни вежби.
Доколку имате дигестивни проблеми, подобро е да појадувате лесен пред било каков вид на вежбање, бидејќи физичката активност предизвикува производство на гастричен сок, кој е штетен на празен стомак.

Да пазарувам
Сите знаеме дека гладот ​​не тера да купуваме повеќе храна отколку што всушност ни е потребна. Всушност, празен стомак го прави попривлечен дури и купувањето непрехранбени производи. Според истражувањата, внатрешната порака „Сакам храна“ се сведува на едноставно „сакам“, а гладниот ја послуша купувајќи.
Корисен совет: покрај тоа што имате однапред подготвен список за купување, плаќањето со готовина може да ви помогне и да заштедите. Истражувањата покажуваат дека луѓето имаат тенденција да трошат помалку кога плаќаат со готовина наместо со картичка.

Да се ​​пие свежо
Киселините и тврдите влакна содржани во агрумите го иритираат празен стомак, што е особено опасно за луѓето со гастритис или за оние кои се изложени на ризик да го развијат.
Корисен совет: Добро е свежо цедениот сок од цитрус да се разреди со вода во сооднос 1:1 (за оние со стомачни проблеми) или 2:1 (за сите останати).

Да се ​​расправаат
Истражувачите докажаа дека гладот ​​не прави помалку склони да се согласуваме со мислењата на другите луѓе. Тоа се случува затоа што самоконтролата бара енергија, која е недоволна кога стомакот е празен.
Корисен совет: Ако немате време да јадете пред дискусија, испијте нешто топло и понудете му го на противникот. Ова ќе ги направи разговорите попријателски.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *