ЛЕКОВИТ НАПИЈАЛОК: Како да го направите најдобриот сок за здрав стомак

Свежата зелка ги содржи најважните елементи за одржување на биолошката рамнотежа на организмот. Освен што ја спречува авитаминозата, ја третира и мукозната мембрана на органите за варење.

Топлата супа од зелка го олеснува искашлувањето и ја смирува иритацијата на душникот, а суровата зелка се препорачува за анемични лица, бидејќи содржи многу неопходни минерални соли и витамини.

Овој медицински напиток треба да се пие помеѓу оброците, а доколку предизвикува дигестивни нарушувања, еден час по јадење.
Во овој случај, треба да пиете чај од ким или камилица пред јадење.
Во народната медицина сокот од зелка се препорачува при лекување на чир на желудникот, а за да го добиете сокот исечкајте половина килограм зелка, сомелете ја, посолете малку и оставете ја да отстои.

После тоа, процедете ја зелката преку газа, а сокот чувајте го во фрижидер.
За супа од зелка треба да загреете 3 лажици масло во тенџере, кратко да пропржите две лажици брашно и да додадете исечкани листови зелка.

Гответе со додавање на ловорови листови и зрна бибер.
Откако ќе омекне зелката, измешајте ситно исечкано чешне лук, две лажици павлака и листовите магдонос и целер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *