Лекот на Баба за посилен детски имунитет: Бегаат сите болести од нив! (РЕЦЕПТ)

Кога ќерка ми започна со градинка на возраст од 11 месеци, започнаа првите настинки и болести. Не можевме да ставиме крај на проблемите во градинката.

Се вртевме во еден маѓепсан круг на треска што ќе се претвори во воспаление на ушите, грлото, бронхитис, итн.
Лекарите имаа решение – антибиотик , додека моето дете не стана имуно на речиси сите антибиотици.

Еден ден им се пожалив на моите роднини дека моето дете е постојано болно, додека баба ми не ме измери од глава до пети и ми рече остро:

“Дај му овес!” Отпрвин мислев дека нешто ме мачи, па ја прашав што вели таа: “Дајте му на детето овес и не грижете се. Ние им го дававме на слабите коњи во селото!”

„Бабо, моето дете нема да јаде ништо што им е давано на коњите! Велам навредена, но баба ми, стара Херцеговка, ми вели одозгора:
“Па, тогаш е убаво да се тrуеш со задоволство . И дека никогаш повеќе не ми се жалaш дека е болна!”
Добро размислувам за нејзините зборови и мислам дека „не може да биде полошо за неа“, па се враќам кај баба ми за рецепт за народен лек.

Потребно:
Овес, шеќер, вода
Подготовка:
Чаша од 200 мл овес, половина чаша шеќер, 1 чаша вода. Ставете го шпоретот да зоврие и варете го овесот. Исцедете ја водата и дајте му го тој сок на детето секое утро на празен стомак , цели 40 дена.

По тој период, направете пауза од 15 дена и потоа повторете го лекот за цели 40 дена. По овој третман, со помош на овес, моето дете се прероди. Нема повеќе траги од кашлање или респираторни инфекции!

Воодушевена бидејќи баба ми беше во право, решив да истражам се за придобивките од овесот врз човечкото тело и дојдов до оваа информација:
Овесот е збирка протеини, витамини, а особено од Б комплексот , важни минерали како калциум, магнезиум, натриум, силициум, железо , манган, цинк, бакар, додека во завидни количини има флавоноиди, калиумови соли, скроб и шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *