Лесно е, само прочитајте: Ви откриваме како да го вратите балансот ако станавте на „лева нога“

Добриот почеток на утрото прави огромна разлика во расположението во остатокот од денот, а ние откриваме како да ја вратите рамнотежата дури и кога ќе станете на левата нога.

За жал, на сите ни се случило повеќе од еднаш. Без разлика дали не спиевме доволно, или го заборавивме чадорот кога почна дождот, заедничкиот именител е „станување на левата нога“. Правилно започнување на денот може да направи огромна разлика во вашето расположение во текот на попладневните и вечерните часови, бидејќи ни се чини дека сè лошо ни се нафрлило и само што не „почнало“. За среќа, ако тоа се случи, постојат начини да го свртите денот и да почнете да се чувствувате посреќни, поопуштени, па дури и безгрижни.

Ако се разбудивте тажни

Иако не се сеќавате, можеби сте сонувале нешто необично или можеби сте имале тешка ситуација претходниот ден. Пониското ниво на серотонин може да доведе до депресија, па целта е да се подигне нивото наутро. Не, не посегнувајте по чоколадо. Подигнете ги ролетните, отворете го прозорецот. Ако имате тераса или балкон, излезете со кафе и десет минути и бидете тивки. Не вклучувајте ги социјалните мрежи и исклучете се. Ова ќе ви помогне природно да го подигнете нивото на серотонин и да се чувствувате малку посмирени.

Ако се разбудивте уморни

Ох, го знаеш тоа чувство дека не си ни спиел. Потоа започнете го денот со студена чаша вода. Може да помогне во зајакнувањето на адреналинот што ќе го забрза срцето и ќе го зголеми протокот на крв во мозокот. Обидете се и скокнете под ладен туш ако можете. Ладната вода ја зајакнува циркулацијата во вашето тело, што значи дека на вашето тело му треба повеќе кислород, а ќе ви помогне ви да се чувствувате повнимателни и освежено. Исто така, утринската вежба ќе ви помогне, дури и ако тоа е утринска прошетка. Слезете од трамвајската станица пред или паркирајте го автомобилот подалеку од канцеларијата. Ќе ги наполните батериите и ќе го забрзате метаболизмот.

Ако се разбудивте загрижени

Сите знаеме дека секојдневието не е исполнето со цвеќиња и понекогаш е тешко да не ги однесете проблемите во кревет. Ако обврските или слични стресни фактори се првото нешто на кое помислувате наутро, обидете се да правите вежби за дишење. Тие го смируваат нервниот систем и со текот на времето стануваат поефикасни. Постојат неколку техники, а наједноставната е – дишење и визуелизирање на здивот.

Кога вдишувате, замислете како здивот ви патува во носот, низ целото тело и повторно излегува. Замислете дека патува сè до вашите прсти, пред да се врати за време на вашето издишување. Фокусирањето на дишењето го активира вашиот парасимпатичен нервен систем, кој го забавува пулсот и го поттикнува вашето тело да се смири и да се опушти. А можеби е подобро да не пиете кафе ако сте нервозни – напијте се чај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *