Летна мусака со тиквички, ориз и моркови

ПОТРЕБНИ ПРОИЗВОДИ
кромид – 1 глава, ситно сецкан
моркови – 2 ЕЕЗ. на коцки
тиквички – 4 ЕЕЗ. на коцки
ориз – 400 гр
сол

масло – 5 лажици.
зачини – црн пипер, копар или јојен и малку солени, а можеби и магдонос
ЗА ПРИЛОГ
јогурт – 1 кофа (500 g)
јајца – 4 ЕЕЗ.
брашно – 4 лажици.
сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА
Во тавата во која ќе ја направам мусаката го загревам маслото, во него ги ставам кромидот и морковот, ги посолувам лесно, налевам малку вода и ги динстам додека не омекнат.
Потоа ги додавам тиквичките исечкани на коцки и го додавам оризот. Пржете до неговото застаклување како што велат.

Потоа истурам вода во потребниот сооднос 3,5:1 (вода:ориз).
Зачинете по вкус со сол, црн пипер и зачини. Ако користите залиха, можете да скршите еден или да додадете Picantina за супа, но ова е секако по избор!

Плехот го ставам во рерна да се пече.
Кога ќе се свари оризот е готов, ја истурам смесата од добро изматените јајца со јогурт и брашно.
Повторно го враќам во рерна само на горниот реотан да се испече преливот. Летната мусака од тиквички е вкусна и топла и ладна!

По желба, при послужување, врз секоја порција мусака може да се стави по една лажица густ јогурт, ако е уште подобро домашна!
Друга вкусна опција е сервирање сос од млеко-лук во друштвото.
Летната мусака од тиквички, ориз и моркови е готова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *