МАНАСТИРСКА ЧОРБА ОД КОПРВИ ЗА ЈАКНЕЊЕ НА ИМУНИТЕТ

Лековитите својства на чудотворната коприва се добро познати, а децата можат да ја јадат штом ќе се воведе цврста храна, поточно од шестиот месец. Идеален е за зајакнување на имунитетот кај децата, а кај постарите на многу едноставен начин ја враќа силата и енергијата.

Ви пренесуваме рецепт за манастирска супа од коприва, во која уживаат децата и остатокот од семејството.

Неопходно е:
Половина килограм млади врвови од коприва
2 лажици крупно мелено пченкарно брашно
Бибер и сол
Моркови
Кромид
Магдонос

Подготовка:
Исчистете ја копривата, покријте ја со топла вода и почекајте неколку минути. После тоа, исцедете го и фрлете ја водата.

Во тенџере загрејте литар вода и кога ќе зоврие ставете ги исцедените коприви и оставете да се варат на средна температура околу половина час. Кога ќе се свари, повторно исцедете го и убаво измешајте го со пченкарното брашно. Смесата убаво изгмечете ја со вилушка, покријте ја со вода, додадете го кромидот и ситно сечканиот морков. Оставете да се вари уште половина час.

На крајот посолете и побиберете во супата, но додадете и магдонос. Оставете да се готви уште неколку минути, да се излади и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *