Мафини од 5 состојки кои се прават за 10 минути

Потребни намирници:
4 јајца
8 лажици шеќер
200 грама чоколада за готвење
1 маргарин
16 лажици брашно

Начин на подготовка:
Најпрво треба да го растопите чоколадото и маргаринот. Во сад убаво измешајте ги јајцата и шеќерот, добиената смеса, додајте ја во стопената чоколада со маргаринот, добро измешајте и додајте го брашното.

Ставете од смесата во калапи и печете на загреана рерна на 220 степени, околу 10 минути.

Ако сакате повеќе течно чоколадо внатре, тогаш намалете го времето на печење на 8 минути.
Посипете ги со шеќер во прав или чоколаден прелив и сервирајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *