Мајка сподели застрашувачки фотографии од својата ќерка и ги предупреди сите родители: За неколку часа устата ѝ беше полна со рани, сè поради работи кои ги правиме секојдневно

Имено, Леа Грин изјави дека нејзината ќерка во уста ја бакнала возрасна личност која ѝ го пренела вирусот, а на фотографиите се гледа расплакано девојче со рани на усните, внатрешноста на усните и јазикот.

„Слушајте и научете од моето искуство од прва рака зошто не треба да бакнувате бебиња/деца, особено ако не се ваши!!! Кога Сејди имаше околу 21 месец, една возрасна личност ја бакна во уста и ѝ го пренесе ужасниот вирус на херпес. Таа доби две мали дамки на усните, а потоа и висока температура од 39 степени. За неколку часа дамките се проширија по нејзиното лице и ѝ се формираа бели дамки во устата, кои се претворија во оваа ужасна болест која особено се рашири зад нејзините заби.“

Мајката тврди дека и најмал допир на овие болни рани би довел до крварење и малечкото девојче би врескало од болка.

„Тоа значеше дека не можеше да јаде или пие, што доведе до губење на тежина и дехидрација. Беше апсолутно мизерна и се држеше за мојот колк четири дена по ред! Самиот обид да ја спуштам ќе ја натераше да вреска! Отидовме на лекар да земеме крема за раните на нејзините усни, но навистина требаше долго време дури поминаа. Да се ​​биде родител за прв пат и да се види своето дете во толку многу болка беше ужасно. Беа многу долги три недели, па се надевам дека можам да им помогнам на луѓето, да ги освестам!

Ве молам, ве молам, ве молам, НЕ бакнувајте ги и не дозволувајте некој да ги бакнува вашите бебиња. Не е важно кои се тие или дали ќе бидат навредени. Повредете ги нивните чувства и грижете се за вашите бебиња!“

Херпес вирусот

Вирусот на херпес симплекс, кој предизвикува и херпес и чир кај возрасните, е многу заразен, се шири преку близок контакт, како што е бакнувањето, и може да се пренесе преку вообичаени предмети како прибор за јадење.

„Заразни сте од првиот пат кога ќе почувствувате чувство на печење или други знаци на чир на устата до моментот кога херпесот целосно ќе се излечи. Потребно е време за заздравување и е многу заразно, особено кога ќе пукаат плускавците. Кај возрасните , вирусот на херпес се пренесува и преку орален интимен однос. Кога детето првпат ќе добие херпес, плускавците може да се шират низ устата и непцата. Може да има треска, болки во грлото, раздразливост и течење на носот. Вирусот на херпес останува во телото до крајот на живот, предизвикувајќи повторливи напади. Но, многу луѓе живеат со него без никакви симптоми. Тоа може да биде опасно особено за новороденчињата бидејќи допрва треба да изградат имунолошки систем. Бебето е најмногу изложено на херпес инфекција во првите четири недели по раѓањето. Не треба да го бакнувате вашето бебе ако имате херпес за да го намалите ризикот од ширење на инфекцијата“, наведува NHS, пренесува „The Sun“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *