МЕКИЦИ ГОТОВНИ ЗА 5 МИНУТИ И МЕКИ КАКО ДУША: Сите што ги пробале тврдат дека вкусот е ФЕНОМЕНАЛЕН

Веројатно никогаш досега не сте пробале толку брзи и вкусни мекици. Потребни ви се само неколку состојки и десет минути време за да ја подготвите смесата. Совршено се комбинираат со разни намирници, а сами се неодоливи!
тестото!

Потребни состојки:
2 јајца
400 мл јогурт или кисело млеко
една лажичка сол
500 гр брашно
12 гр прашок за пециво
200 мл масло
Начин на подготовка:

Во садот додадете 2 јајца, 400 мл јогурт, 1 лажичка сол и сè убаво измешајте. Потоа постепено додавајте 500 гр брашно и еден прашок за пециво. Потоа продолжете со мешањето додека не добиете густа хомогена смеса. Додадете малку брашно за полесно да се изматите. Смесата ќе биде готова кога ќе можете лесно да отстраните прстофат со лажица. Не треба да биде премногу густ, но не и тенок.

На 200 мл масло пропржете ги лебниците додека не поруменат. Извадете ги со лажичка, која претходно е помината низ врело масло. Со уште една лажица обликувајте ги во тавата, за да бидат што потенки.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *