Митови за губење на тежината: зошто броењето калории и органската храна не се клучот за губење на тежината

Кога станува збор за губење на тежината, ние сме бомбардирани со различни типови на диети, а сите ветуваат дека ќе ни помогнат да изгубиме тежина. Исклучување на јаглехидратите од исхраната, броење калории и генетско профилирање. Сето ова ве збунува бидејќи се полни со спротивставени совети за слабеење. Д-р Гилс Јео разоткрива некои вообичаени митови за губење на тежината.
Основната вистина за диетите е вистинита – за да изгубите тежина, треба да согорите повеќе енергија отколку што внесувате калории.

Кикириките се одличен извор на растителни протеини
За жал, калориите не се точен начин да се знае колку внесувате, вели генетичарот.
Калориите напишани на пакувањето не се исти со калориите што всушност можете да ги добиете од храната, што е нешто што многу варира во зависност од тоа како се обработува храната.
На пример, 100 g слатка пченка и 100 g пченка направени во тортиља имаат исти калории, но вашето тело апсорбира многу повеќе од нив.

Важно е и времето на внесување храна.
Можете да јадете точно иста количина на храна за ручек или вечера, но вашето тело е поверојатно да ги складира калориите од подоцнежниот оброк како маснотии бидејќи вашиот метаболизам е побавен ноќе.
Затоа, немојте слепо да броите калории“, вели д-р Јео.
„Досадно е но и тешко, јадењето по малку од сè е сепак вистинскиот одговор“, додава тој.

Нашите тела треба да јадат исто како што јаделе нашите предци
Еден од најголемите трендови за слабеење е „Палео диетата“, која тврди дека треба да јадеме како нашите предци ловци-собирачи.Ова значи јадење посно месо, риба, овошје и зеленчук без скроб и избегнување на „нова“ храна како млечни производи, житарки и шеќер. Теоријата е дека исхраната е компатибилна со нашата генетска структура. Сепак, тоа не е вистина, вели д-р Јео.
„Луѓето не еволуирале за да јадат само месо, ние еволуиравме за да јадеме се што е достапно“.
Житариците не се релативно нов додаток во нашата исхрана. Постојат докази дека сме ги јаделе пред 30.000 години.И дури и ако следите диета базирана на животни, месото што го купувате во супермаркет не е ништо слично на она што го јаделе нашите предци.

Тироидната жлезда е „виновна“ за вишокот килограми
Тоа не значи дека нема да ослабете на диета, но д-р Јео верува дека тоа во голема мера се должи на неговата висока содржина на протеини. Протеините заситуваат и имаат пониски достапни калории.

Треба да ги преместите масните клетки
Кога јадете, всушност не ги губите масните клетки. Тие само се намалуваат. Тоа е добро за вас поради начинот на кој се гледате во огледало бидејќи масните клетки немаат бесконечен капацитет. Кога ќе се здебелите, тие отекуваат како балон додека не се наполнат.
Секоја последователна маст мора да оди некаде, па завршува на места каде што не е наменета, како што се црниот дроб или мускулите. Ова влијае на функцијата на овие ткива и органи.
„Телото е отруено од маснотии“, вели д-р Јео.
Затоа липосукцијата е „една од најглупавите работи што можете да ги направите“, додава тој. Кога ги отстранувате масните клетки, ја намалувате способноста на телото безбедно да складира масти и го зголемувате ризикот од дијабетес тип 2.

Сите одговори лежат во генетско тестирање
Гените дефинитивно играат голема улога во нашата големина и форма, вели д-р Јео.
Сега знаеме дека постојат повеќе од 100 гени поврзани со тежината, кои влијаат на сè, од тоа колку се чувствувате гладни до тоа колку брзо согорувате калории. Не е ни чудо што има бум во генетските тестови кои ветуваат дека ќе ви помогнат во борбата со килограмите нудејќи персонализирани совети за исхрана.
„Верувам дека „совршената диета“ за секој од нас е некаде во нашите гени“, вели д-р Јео.
За жал, сепак, експертот мисли дека сме далеку од добива е на тие информации преку тест. Д-р Јео истакнува дека тестовите проверуваат само неколку гени за која било особина и не се доволно софистицирани за да објаснат како нашите гени комуницираат со околината на различни начини.

Потребно е да јадете чиста храна
Игнорирајте ги оние жени кои ги возвишуваат доблестите на „чистата органска храна“ и детоксикацијата на телото. Оваа супстанца ви помага да изгубите тежина без тренинг
„Нема научни докази за поддршка на наводните придобивки од детоксикацијата“, вели д-р Јео.
Нема потреба да купувате скапи режими за „чистење“ од едноставна причина што вашиот црн дроб веќе се детоксицира бесплатно! Всушност, некои „чисти диети“ може дури и да ја отежнат работата на црниот дроб.
„Овошниот сок содржи многу шеќер, а фактот што е „природен“ не го прави подобар за вас од рафинираните производи со сода“, вели тој. Ако одбивате сериозни количини на шеќер, всушност вршите дополнителен притисок врз вашиот црн дроб. Иронично е ако се има предвид едно од тврдењата за својствата за чистење на сокот е тоа што му дава пауза на црниот дроб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *