Многу добар и редок рецепт за слабеење и чистење на замастен и заситен црн дроб

Редок рецепт за слабеење и чистење на замастен црн дроб.
Дали знаевте дека црниот дроб, исто како и срцето, е еден од најзафатените органи што извршува повеќе од 500 функции во вашето тело?

Вашиот црн дроб ја чисти крвта од токсини, се бори со инфекции, создава жолчка, ги разградува мастите и метаболичкиот отпад.
Освен тоа, црниот дроб е најголемиот орган низ кој секоја минута циркулира огромно количество крв, која се филтрира во него, пишува „Алтернатива за вас“.
Бидејќи ги филтрира и ги разградува хормоните, доброто функционирање на црниот дроб е многу важно за рамнотежата на хормоните во телото.

Доколку сте постојано изложени на штетни материи кои се повеќе ги има во храната и водата, вашиот црн дроб е преоптоварен со токсини.

Покрај токсините од храната и животната средина, на здравјето на црниот дроб негативно влијае и електромагнетното зрачење од мобилните телефони и Wi-Fi. Затоа, барем навечер, држете ги мобилните телефони што подалеку од креветот и задолжително исклучете го Wi-Fi.
Знаци дека ви треба чистење на црниот дроб:

Знаци дека црниот дроб е преоптоварен со токсини се:
– болка или непријатност во горниот десен дел на абдоминалната празнина, под ребрата
-прекумерно потење и загревање на телото
-горушица и надуеност
– необјаснето зголемување на телесната тежина или многу бавно слабеење
– проблеми со варењето на масна храна
-акни, розацеа, чешање на кожата
-вишок масно ткиво околу стомакот
-висок крвен притисок
-промени во расположението и замор

– жолтеникави израстоци околу очите
Петте придобивки од чистењето на црниот дроб:
Најдоброто нешто што можете да го направите за целокупното здравје е да се почестите со детоксикација на црниот дроб.
Чистењето на црниот дроб има бројни придобивки за вашето здравје, а некои од нив се:

1. Ја стимулира детоксикацијата на целиот организам
Ако го чистите црниот дроб, ќе го поттикнете чистењето на целиот организам. Овој вреден орган ја чисти искористената крв и ја враќа во срцето.
Доколку функцијата на црниот дроб е нарушена поради заситеност со токсини, непрочистената крв циркулира низ телото и низ срцето, а со тоа се загрозува неговото здравје.
Нарушеното здравје на црниот дроб го загрозува целиот ваш имунолошки систем и придонесува за забрзано стареење.

2. Го снабдува телото со енергија

Ако често пиете кафе за да си ги олесните и побрзите работните задачи, тоа нема многу да ви помогне.
Кафето ќе ви даде само моментален поттик на енергија, по што наскоро ќе следи уште поголем пад на енергијата. Затоа, детоксикацијата на црниот дроб е многу подобар избор за вас.
Детоксикацијата на црниот дроб ќе ви обезбеди свежа енергија, ќе ја зајакне вашата концентрација и ќе ја зголеми продуктивноста на работа. Покрај тоа, ќе го подобри и квалитетот на вашиот сон.
„Детоксикацијата на црниот дроб ќе му овозможи на вашето тело да го надополни снабдувањето со хранливи материи и значително ќе го зголеми нивото на енергија потребно за вежбање и секојдневни задачи“, тврдат од Глобалниот центар за исцелување.

3. Помага при слабеење

Ако сте сериозни за губење на тежината, тогаш детоксикацијата на црниот дроб треба да биде на врвот на вашата листа на приоритети. Црниот дроб игра подеднакво важна улога во слабеењето како и цревата и другите органи за варење.
Таа е одговорна за разградување на мастите. Црниот дроб произведува жолчка, чија функција е да ги разградува мастите. Затоа, ако го чистите црниот дроб, ќе го поттикнете производството на жолчка, а со тоа и губење на тежината.

4. Го намалува ризикот од камења
Ако имате вишок холестерол, исто така сте изложени на поголем ризик од развој на камења во црниот дроб и жолчката. Токму присуството на холестерол доведува до стврднување на жолчката, која полека се претвора во камења.
Овие камења предизвикуваат блокади и ја блокираат работата на црниот дроб, кој повеќе не може ефикасно да го исчисти телото од токсините.

5. Ја чисти и храни кожата

Благодарение на детоксикацијата на црниот дроб и исфрлањето на токсините од телото, ќе се подобри оксигенацијата на вашите ткива, па ќе изгледате поубаво, поздраво и посвежо.
Поради подобрената функција на црниот дроб, вашата кожа исто така ќе блеска и блеска. Имено, доколку црниот дроб е презаситен со токсини, телото преку кожата се ослободува од вишокот отров кој станува склон кон акни и други негативни промени на кожата.
Обновената функција на црниот дроб ќе влијае на здравјето на целиот ваш организам и ќе се чувствувате помлади од вашата реална возраст.
Рецепт за детоксикација на црниот дроб – пијалок со брусница и зачини:

Истурете 1 чаша незасладен сок од брусница и 7 чаши вода во тенџере. Ставете го на оган, оставете го нежно да зоврие, па тргнете го од оган.
Во топка за филтер за чај ставете половина лажичка ѓумбир, половина лажичка морско оревче и 1 лажичка цејлонски цимет.
Ставете ја топката во напитокот од брусница, оставете ја околу 15 минути, па извадете ја. Додадете три четвртини од чаша сок од портокал и четвртина чаша сок од лимон, измешајте и оставете во фрижидер.
Испијте шолја од овој напиток од брусница наутро по будењето. По еден час испијте шолја вода, а потоа за еден час повторно пијалок од брусница и продолжете наизменично додека не го потрошите целиот напиток.

Храна која го прочистува црниот дроб:
артишок – го стимулира производството и детоксикацијата на жолчката
кромид и лук – му помагаат на црниот дроб да ги елиминира отровите
цвекло – содржи здрави фитонутриенти кои ги намалуваат лошите ефекти на мрсната храна
јаболка – пектинот помага да се елиминира живата од телото
свежо исцеден лимон во топла вода – пијте го наутро на празен стомак за да промовирате детоксикација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *