Морате да пробате – неверојатно добар прелив за пити

Состојки:

7 лажици брашно
1 сув квасец

2 шолји млеко
1 шолја масло
Сол или шеќер ( во зависност каква пита правите)

Подготовка:
Кога подготвувате пита од готови кори, солена или слатка, секоја коре премачкајте ја со овој прелив а потоа филувајте ја на вообичаен начин.

Остатокот од преливот истурете го врз питата и оставете да отстои час и половина пред печење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *