Морска риба: хранлива вредност, својства и придобивки

Морската риба е риба која има бројни здравствени придобивки. Обезбедува омега 3, протеини и есенцијални микронутриенти. Сакате да дознаете повеќе за оваа риба? Ако е така, продолжете да читате!
Рибата за која станува збор е позната како „бас“. Таа е една од најапетитните морски риби на пазарот, бидејќи има одличен вкус и добра текстура. Покрај тоа, неговата разновидност овозможува да се подготви широк спектар на јадења, за да може редовно да се додава во вашата исхрана. Заедно со платика, костур, скејт и бакалар, овој вид е дел од групата на најмалку масни риби. Поради оваа причина, тој е омилен кога станува збор за нискокалорични диети. Освен тоа, кога станува збор за збогатување на овие диети со минерали и висококвалитетни протеини, тоа е безбедна состојка. Дали сакате да дознаете повеќе за хранливите својства и придобивките од оваа риба? Во оваа можност, ги споделуваме најважните факти за овој производ.

Што е море бас?
Морската риба (Dicentrarchus labrax) припаѓа на семејството Serranidae, чие име доаѓа од „лупа“, што значи волк, бидејќи е голем предатор. Тој е високо ценет во популарната култура и, во зависност од регионот, е познат и како „лупи“, „робализа“, „лобаро“ или „лоп“. Има издолжена и цврста силуета која може да измери помеѓу 10 сантиметри и 1 метар. Покрај тоа, овие риби можат да тежат и до 14 килограми. Женките обично се поголеми од мажјаците. Бојата на грбот е сивкаста, со синкави, зеленикави или црни метални рефлексии. Сепак, полесен е на страните и стомакот, со сребрени акценти. Што се однесува до неговото живеалиште, тој живее во близина на површината во солена вода. Се наоѓа во Атлантскиот Океан и Средоземното Море. Претпочита карпи, карпести брегови, пристаништа, мочуришта и утоки.

Топлите води на медитеранскиот басен обезбедуваат присуство на морски бас на пазарот во текот на целата година. Всушност, оваа риба е многу ценета во гастрономијата бидејќи има малку коски и нејзиниот вкус е фин и нежен. Неговиот јадлив дел се проценува на 66%. Нутритивна вредност на морскиот бас
Морската риба има хранлива вредност слична на онаа на другите посни риби. Таа е една од најконзумираните риби во голем број земји. Во 2015 година, таа учествуваше со 17% од целата потрошувачка на животински протеини. Да го разгледаме неговиот нутритивен состав врз основа на 100 грама од производот.

Калории: 84
Протеини: 18 грама
Маснотии: 1,3 грама
Железо: 1,1 милиграми
Јод: 7 микрограми
Магнезиум: 26 милиграми
Калиум: 340 милиграми
Фосфор: 410 милиграми
Ниацин: 6,7 милиграми
Витамин Б12: 4 микрограми
Месото од Морската риба во прашање дава само 1,3 грама масти и содржи протеини со висока биолошка вредност. Има висока содржина на фосфор и калиум. Исто така е умерено со магнезиум и железо.

Главните витамини што ги обезбедува се ниацин и Б12 или кобаламин, чија содржина ја надминува онаа на другите видови риби. Содржината на витамин Б12 е дури и поголема од онаа на другите животински намирници како сирење, јајца и црвено месо. Својства и придобивки од морската риба
Придобивките од морскиот бас лежат главно во неговата хранлива вредност и компонентите што го разликуваат. Ние ги опишуваме подетално подолу.

Обезбедува доволно минерали во исхраната
Обезбедува неколку минерали кои поддржуваат рамнотежа на многу функции на телото. Најважни се следните:
Калиум: еден од електролитите кои помагаат во контракција на мускулите и одржување на стабилен пулс. Исто така, им овозможува на хранливите материи да влезат и да ги напуштат клетките. Таа дури и промовира елиминација на токсините од телото. Функцијата на нервите зависи од соодветното ниво на калиум и други минерали.
Железо: ова е суровина за производство на хемоглобин, протеин кој е дел од црвените крвни зрнца и го транспортира кислородот од белите дробови до клетките. Исто така е дел од миоглобинот, кој ги заситува мускулите со кислород. Овој минерал се користи и за производство на хормони и сврзно ткиво.
Фосфор: Како и калциумот, фосфорот формира коски и заби. Тоа е исто така клучен елемент за телото да произведува протеини за раст, поправка и одржување на ткивото. Учествува и во метаболизмот на јаглехидратите и мастите, станувајќи форма на складирање енергија.
Магнезиум: овој минерал ја регулира функцијата на мускулите и нервниот систем. За возврат, тој е вклучен во нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок. Меѓу другото, помага во формирањето на протеини, коски и ДНК.
Содржи здрави масти
Масните киселини кои го сочинуваат маснотиите од морската риба се од типот омега-3, што придонесува за превенција од кардиоваскуларни болести. Во неговото месо преовладуваат еикозапентаенонска (позната како EPA), докосахексаеноична (DHA), олеинска и палмитинска масна киселина. EPA и DHA помагаат да се намали LDL или „лошиот холестерол“ и да се подигне HDL или „добриот холестерол“. Покрај тоа, тие се грижат за здравјето на очите и се способни да ги подобрат интелектуалните способности.

Содржи значителна количина ва витамин Б12 и ниацин
Морската риба содржи значителни количини на кобаламин или Б12 и ниацин или Б3 кои припаѓаат на витамините Б. Според научниот информативен весник, ниацинот е вклучен во метаболичките реакции на оксидација-редукција за телото да добие енергија. Тоа е исто така дел од процесите на раст и производството на стероидни хормони. Во меѓувреме, кобаламинот му помага на телото да ја трансформира храната во шеќер за да се користи како извор на енергија. Исто така, помага во заздравувањето на нервните клетки, го регулира формирањето на црвените крвни зрнца и го контролира зголемувањето на аминокиселината хомоцистеин, која го мери ризикот од срцеви заболувања.
Тој е нискокалоричен
Морската риба спаѓа во групата бели риби познати како „посни“. Тоа е, има ниска вкупна содржина на масти. Ова го прави многу лесно сварлив и со минимален внес на енергија, па може да биде дел од диетите за слабеење.
Општи препораки за потрошувачка на морската риба
Морската риба е риба со малку маснотии, омега-3 масни киселини кои се добри за кардиоваскуларниот систем. Обезбедува малку калории, но доволно протеини, ниацин, витамин Б12, железо, фосфор, калиум и магнезиум. Колку е поедноставна подготовката за консумирање, толку подобро може да се нагласи деликатноста на неговото месо и да се зачуваат неговите хранливи придобивки. Затоа, се препорачува да се подготви варено, на пареа, на скара или во рерна.
Фреквенцијата на внесување може да биде 3 до 4 пати неделно, во порции помеѓу 125 и 150 грама. На овој начин ќе можете да ги искористите многуте здравствени придобивки од овој вкусен вид риба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *