Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Понекогаш се мачиме да заспиеме, но недостатокот на сон има лошо влијание врз целиот организам.
Лекарите препорачуваат да спиеме 7 до 9 часа во текот на ноќта, а доколку се мачите да заспиете, овие намирници ќе ви помогнат да имате мирен и квалитетен сон.

Бадеми
Бадемите содржат магнезиум, а истражувањата покажуваат дека недостатокот на магнезиум може да биде причина за несоница.
Може да ги промешате со јогурт или да ги додадете во салата.

Овес
Овесот е одличен извор на магнезиум, па затоа е намирница за одличен почеток на денот. Може да го комбинирате со бадеми.
Малини

Возрасните луѓе треба да внесуваат меѓу 25 и 35 г растителни влакна дневно, а една шолја малини содржи дури 9 грама.

Јогурт

Ако не внимавате на здравјето на цревата, треба да ја смените таа навика. Со консумирање на пробиотици се зголемува количината на корисни бактерии во организмот.
Лиснат зеленчук
Храната богата со магнезиум го подобрува сонот, особено ако се будите во текот на ноќта и не можете повторно да заспиете. Затоа е неопходно да јадете повеќе зеленчук.

Цреши
Црешите содржат многу мелатонин, хормон кој помага во регулирање на циклусот на спиење и будење. Ова овошје може да го подобри квалитетот на сон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *