Направете го ова додека спиете и повторно ќе се преродите

Се испостави дека со едноставна крпа можеме да ја запреме појавата на брчки и да заборавиме на болките во вратот.
Многу жени (а сега и мажи) речиси секој ден размислуваат како да ја добијат битката со годините. Зарем не постои човек кој сака неговото лице да биде обележано со еден куп брчки? Но, како можеме да ги вратиме рацете на времето или барем да ги забавиме?

Во повеќето случаи на помош доаѓаат тони скапи креми, па дури и инјекции. Сепак, постојат попристапни средства за спречување на појавата на брчки на лицето. Но, се покажа дека постои многу поевтин и поефективен начин. А за него ни треба само обична крпа. Овој трик добива се поголема популарност. Исто така, добрата страна на овој трик е што не треба да одвојуваме многу време од напорното секојдневие бидејќи се „применува“ навечер. Сите знаеме дека држењето на телото за време на спиењето во голема мера ја одредува иднината на нашата кожа. На пример, додека спиете на стомак или на едната страна, вашето лице е буквално втиснато во перницата (и обратно). Не е изненадувачки што ова доведува до еден куп вертикални брчки на лицето.
Освен това сънят отнема близо една трета от живота ни. Представете си как прекарвате години наред в сън в неправилна позиция и как това ще се отрази на лицето ви! Ето защо експертите силно препоръчват да се научите да спите по гърб.

Кърпа за помощ
Страхотен помощник в борбата срещу появата на бръчки по лицето е навита кърпа. Затова трябва да я поставите под врата си по време на сън. Забравете за въглавницата! Ако спите върху навита кърпа тя не само ще спре появата на бръчки, но и ще укрепи мускулите на шията ви, а така и ще премахне болките във врата. Освен това кърпата изпълнява и ролята на ортопедична възглавница, като същевременно има релаксиращ ефект.

Како функционира овој трик?
Раширете ја крпата, па свиткајте ја во виткање. Треба да легнете на пократкиот дел од него. За да не се расплетува додека спиете, можете да му ги врзете краевите. Обидете се да спиете на овој начин и по некое време сами ќе се уверите колку добро ќе влијае на кожата на вашето лице, а освен тоа ќе заборавите на болките во вратот. Ако се чувствувате непријатно, прво започнете со поголема крпа, но потоа намалете ја големината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *