Направете го тоа дома: Ефективни маски за коса

Young woman applying olive oil mask on hair in front of a mirror. Hair care concept. Focus on hair.

Еве неколку ефективни маски за коса кои можете да ги направите сами.

Маска за многу сува коса
1-2 жолчки, 1 лажица масло. маслиново масло Се што треба да направите е да ги измешате состојките и да ги нанесете на должината на косата. За многу долга коса потребни се две жолчки. Оставете го да делува половина час. Потоа исплакнете со топла вода и шампон.

Маска за тешко оштетена коса
3 суп.л-патки. крем, 1 лажиче. масло од млечен трн, 1 лажиче. сок од лимон Измешајте ги сите состојки и втријте ја маската во косата. По 15 минути, темелно исплакнете со топла вода, без шампон.

Маска за коса со сок од лимон и маслиново масло- против првут
Друг многу едноставен рецепт за маска вклучува само маслиново масло и сок од лимон. Измешајте 2 лажици маслиново масло и 2 лажици сок од лимон со вода и добиваме маска против првут! Нанесете на скалпот и измијте се по 15 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *