Направете детокс на организмот со помош на вода и краставица

Краставиците се уникатен зеленчук!
Тие се еден од најчестите суплементи кои можат да направат чуда за вашиот изглед, од ставање парчиња на очните капаци како начин да се намали отокот по тешката ноќ до нивните многубројни употреби во диетите на Кортни Кардашијан. Нивната употреба нема никакви несакани ефекти. А заедно со јаболков оцет и сок од целер станаа уште еден ефикасен лек против секакви болести.

Меѓутоа, каква е користа од водата со краставица? Всушност – огромен! Тој е еден од најкорисните пијалоци со кои можете да ја задоволите жедта. Не само што ќе ви помогне да го хидрирате вашето тело, туку и ќе направи да се чувствувате многу подобро. И сето тоа благодарение на неговите лековити својства. Водата со краставица ќе го хидрира вашето тело и ќе ги задоволи вашите пупки за вкус. Толку е пријатно што ве натера да пиете вода многу почесто.

Додавањето краставица во вода додава многу витамини, минерали и антиоксиданси во водата. За разлика од готовите пијалоци кои се продаваат во продавниците, тој е природен, хранлив и исклучително здрав.
Благодарение на содржината на калиум, водата од краставица спречува губење на видот, болести на бубрезите, го намалува крвниот притисок и спречува мозочен и срцев удар. Сите знаеме за придобивките од водата со лимон, но правиме голема грешка! Водата со краставица може да помогне и во борбата против ракот. Иако краставиците сами не можат да се изборат со оваа болест, тие ќе бидат ваши војници во битката против неа. Краставиците ги хранат клетките, го алкализираат телото и се борат со слободните радикали благодарение на нивните антиоксидантни својства. Патем, можете да додадете и други производи во водата! Не плашете се да експериментирате!

Вода и лимон
Состојки:
8 чаши вода
1 голема краставица (исечена)
2 лимони (исечени)
1 куп свежо нане
Додадете ги сите состојки во водата и ставете ги во фрижидер 2 часа.

Билна вода од краставици
Состојки:
1 краставица (исечена)
1 лимета (исечена)
1 лимон (исечен)
2 гранчиња рузмарин
1 гранче нане
малку мајчина душица

Медна вода наутро Ќе ве шокирате каква страшна работа ќе се случи со вашето тело. Додадете ги сите
состојки во водата и ставете ги во фрижидер 3 часа.

Изворна вода со јагоди и краставици
Состојки:
3,8 литри вода
1 голема краставица (исечена)
1 голем лимон (исечен на парчиња)
6 средни јагоди (тенко исечени)
гранка од нане
2 мали гранчиња свеж босилек
Измешајте сè и ставете го во фрижидер 2 часа

Краставици и босилек
Состојки:
8 чаши вода
1 краставица (исечена)
2 ЕЕЗ. лимета (исечена)
2 гранчиња босилек
Смесете всички съставки и охладете за един час.

Освежаваща плодова вода
Съставки:
студена вода
1 краставица (нарязана)
1 лайм (нарязан)
кубчета лед
ягоди (нарязани)
боровинки
няколко листа мента
Добавете всички съставки към водата и охладете в продължение на 2 часа

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *