Народни рецепти за кашлица и болки во грлото

И покрај широката разновидност на фармаколошки методи за справување со болки во грлото и кашлица, традиционалните народни лекови не ја губат популарноста. Ова се должи на фактот што луѓето ги сметаат за „поприродни“, често ги претпочитаат за лекување деца, а нивната популарност се поврзува и со тоа што се евтини

Главните компоненти на народните лекови се:

• инфузии и лушпи од лековити билки, кои имаат антиинфламаторно, антисептично и експекторантно дејство; • природни емолиенти и смирувачки агенси – мед, млеко; • сок и каша од обичен зеленчук и овошје – моркови, цвекло, ротквици, па дури и банани.

Лековитото дејство на народните лекови не е секогаш силно и предвидливо, но некои од нив – најпопуларните и проверени на време – често се препорачуваат дури и од лекари кои практикуваат и се користат во медицинските истражувања. Така, некои експерти забележуваат дека една лажица мед од леќата ноќе може да ја смири ноќната кашлица кај децата не полошо од силните лекови. И млекото со алкална минерална вода или мед и други „домашни“ лекови ја смируваат кашлицата и болките во грлото при фарингитис, понекогаш не полошо од антисептичките пастили или спрејови.

При кашлица и болки во грлото се препорачува често да се пијат многу топли напитоци. Тоа може да биде топла вода, чај со мед или млеко, лушпи од билки – камилица, жалфија, кантарион, дива роза, лист од малина. Вдишувањето е широко користено во народната медицина за ублажување на сува кашлица и ослободување на спутум од влажна кашлица. Напитоците на база на млеко имаат благотворно дејство:

• Топло млеко со мед; • Топло млеко со мед, сода и путер;

• Млеко со смокви (5 парчиња на 0,5 l млеко, се вари);

• Млеко со куркума (1 лажичка по чаша млеко); • Млеко со минерална вода (1: 3);

• Млеко со банана (за деца, покрај сечкана банана, во млекото може да се додаде и мед и какао).

Еден од народните лекови против кашлица е црна ротквица со мед, може да се дава и на деца. Има многу опции за подготовка, класичен начин е да се измие црната репка, да се отсече дното, да се исчисти третина од пулпата, да се стави мед во добиената дупка, а притоа да се остави простор за сокот што се испушта.

Репката потоа се потопува со опашката во сад со вода, се остава во оваа положба 3 часа за да се формира сируп кој се пие како средство за сузбивање на кашлицата.

Мешавина од сок од ротквица со мед може да се добие и на друг начин. Голема ротквица се ренда или се сече на тенки парчиња, се прелива со мед (3: 1) и се инсистира додека медот целосно не се раствори. Потоа испијте го исцедениот сок или искористете ја целата лушпа

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *