Највкусната вегетерјанска муска кој секој мора да ја проба

Доколку сте вегетаријанци, тогаш овој оброк сигурно ќе го ставите на листата со омилена храна.
Се разбира, овој лесен оброк добро ќе им дојде и на оние кои не се вегетаријанци, кои преферираат полесна храна.

Состојки:
– 600 гр. компири
– 1 поголем домат
– 1 кромид
– 2 зелени пиперки
– 1 голем морков

– малку карфиол
– 1 помала тиквичка
– 200 гр. печурки
– грст грашок
– масло, магдонос, бибер
– 2-3 чешниња лук
– 2 лажици инстант супа од печурки

Подготовка:
Запржете го кромидот на масло, додадете ја исецканата пиперка, на кругови исецканиот морков, тиквичките во форма на коцки, грашакот и карфиолот.

Додадете ги печурките, биберот и лукот. Подмачкајте тава од 30х20 со масло. Исечете половина од компирите и наредете ги на дното на тавата, па во средина истурете од динстаниот зеленчук. Покријте со домати исецкани на кругови и остатокот од компирот пресечен на листови. Во 100мл. вода растворете 2 лажици од инстант супата од печурки, промешајте и прелијте. Истурете малку масло. Печете на 200 степени околу еден час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *