Највкусната пита од тиквички и палента, брзо се приготвува а уште побразо се јаде

Состојки

1 тиквица
2 јајца

200 гр палента
3 чешнина лук
1 лажице сол
½ пециво

Подготовка:
1. Тиквицата ја лупиме и сецкаме на коцки.

2. Во блендер ја ставаме сецканата тиквица и јајцата. Блендираме додека не се добие хомогена смеса. Ги додаваме лукот, солта, пецивото и палентата. Блендираме.
3. Смесата ја ставаме во сад за печење со димензии 32х20 цм обложен со хартија за печење. Ставаме ленено семе и печиме на 180 степени 35-40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *