Највкусните крофни со павлака по рецепт на нашите баби

Состојки:
4 јајца
1 кисела павлака
16 лажици брашно

сол
1 прашок за печиво
Подготовка:

Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го. Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)

Во тавата за пржење налејте масло, во висина околу 1 см. Добро загрејте го, па намалете на умерена температура.

Со лажица вадете ги крофничките па пржете ги од двете страни додека убаво да заруменат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *