Највкусните МАНТИИ досега – ЕВЕ во што е разликата

СОСТОЈКИ
Брашно(1 Килограм)
Јајце(3 )
Масло(4 Супени лажици)

Оцет(2 Супени лажици)
Маргарин(2 Парчиња)

Сирење(300 Грама)
Сол

ПОДГОТОВКА
Овој рецепт се подготвува за помалку од 65 минути

Замесете тесто од брашното со ладна вода, со додавање на сите состојки и измесете го да биде малку потврдо од обично тесто за пита.
Изметете го маргаринот со 3 лажици брашно и поделете ја добиената смеса на 3 дела.
Расукајте го тестотот, премачкајте со 1/3 од маргаринот и свиткајте го како лиснато тесто. Оваа постапка повторете ја уште два пати со останатите 2/3 од маргаринот.

Исукајте го тестотот и сечете од него парчиња со големина 10х10 см. Во средината ставете една лажица од филот, превиткајте го под дијагонала и направете витка како за пита по работ. Премачкајте ги така направените мантии со матено јајце и печете ги.
ФИЛ: Филот се состои од 300 грама сирење и 2 јајца кои се убаво изматени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *