НАЈДОБАР ЧАЈ ЗА ПУШАЧИ: Билкарот Момчило откри рецепт кој најдобро ги чисти белите дробови од никотин и катран

Борбата против овој порок во некои земји, како Австралија, отиде дотаму што наскоро сите цигари, без разлика на видот и брендот, ќе се продаваат во иста црна фолија, на која ќе биде невозможно да се прочита ништо освен застрашувачки информации за како цигарите влијаат на здравјето. Со оглед на тоа дека е тешко да се откажете од цигарите, билкар Момчило Антонијевиќ на својата веб-страница „Моќта на билките“ објаснува кои билки можат да им помогнат на пушачите. Објавата на Данило беше широко споделена на социјалните мрежи, а многумина коментираа дека тоа е специјален подарок за Путин за неговиот роденден, пишува dpa.

Кантарион (Hypericum perforatum)

Ова растение ужива голема доверба кај нашиот народ кога станува збор за лекување на рани, исекотини и изгореници, а научно е докажано дека има антидепресивно дејство. Освен што го подобрува расположението на нервозните новопечени пушачи, кантарионот може да ви помогне да се откажете од пушењето. Пијте три шолји чај од кантарион дневно (три лажици сува билка се преливаат со 750 мл врела вода и се оставаат половина час).

Може да користите и мешавина од три дела кантарион, еден дел од маточина и еден дел од мајчина душица (три лажици од смесата се преливаат со 750 мл врела вода и се оставаат половина час). Кантарионот не треба да го користат трудниците, а додека го пиете овој чај не е добро да се изложувате премногу на сонце или да одите во солариум.
Благодарение на лобелинскиот алкалоид, ова растение е во состојба да го „излаже“ нашиот мозок бидејќи дејството на лобелија врз нашето тело е многу слично на дејството на никотинот, се разбира, со многу помалку штетни ефекти и без ризик да се навикнеме на него. . Пред употреба на препарати со лобелија, консултирајте се со стручен фитотерапевт или фармацевт.

Женшен (Panax женшен)
Оваа билка се зема додека сеуште пушите. Имено, женшенот го спречува ослободувањето на допамин што се јавува кога пушиме цигара. Така, веќе нема да сакаш тутун. Билките за чистење на дишните патишта се многу вредни за пушачите и треба постојано да се користат. Најдобри резултати се постигнуваат со ајдучка трева, оригано, анасон и мајчина душица.

Но, Момчило дополнително објаснува дека има и чудотворни напивки кои секој може да ги подготви и со тоа многу да си помогне!
Чајна смеса за чистење на респираторниот тракт

хлебните (Plantago major) 100гр
мајчина душица (Thymus serpyllum) 100гр
дивијма (Verbascum thapsus) 100гр
Измешајте ги сите билки, а потоа истурете две лажици од смесата со половина литар врела вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои 20 минути. Се процедува, се дели на две дози. Пијте една шолја чај засладен со мед половина час по јадење.
Оман и мед од анасон за пушачи
Во блендер ставете 100 гр корен од олеандер (Inula helenium), 100 гр семе од анасон (Pimpinela anisum) и 50 гр ленено семе и измешајте со килограм багрем мед. Медот се меша само со пластична или дрвена лажица. Промешајте неколку пати во текот на денот. По три дена медот е готов и можете да го користите три пати на ден, по една кафена лажичка со чаша млака вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *