Најефикасните рецепти на баба против кашлица и бронхитис

Народните методи и средства се навистина многу добар начин да се излекуваат постојаните здравствени проблеми поврзани со бронхитис и кашлица, нарушена функција на белите дробови и респираторен систем. Сепак, мораме да имаме на ум дека е правилно да одиме на лекар и да ги следиме неговите упатства пред да одлучиме да преминеме на народната медицина. Овие лекови се само за да се поддржи третманот.

Пијте билкови чаеви секој ден
Коренот на женското биле силни антивоспалителни и аналгетични дејства. Ова специјално растение може да го зајакне снабдувањето со кислород на клетките на телото и да ги омекне клеточните мембрани кои го покриваат горниот дел на грлото и белите дробови.Со илјадници години, тилчец е познат по својата примарна сопственост на отстранување на слуз од белите дробови и бронхиите, смирувајќи ја мукозната мембрана. Мајчината душица е многу ефикасна во борбата против акумулацијата на слуз во градите поради нејзините антигабични, антибиотски и антисептички својства. Ориганото има антиинфламаторно и експекторантно дејство. Помага во чистење на респираторниот тракт, олеснувајќи го отстранувањето на флегмата и токсините. Третманот на бронхитис се врши дома. Ако има треска, се пропишува одмор во кревет.Заедно со традиционалните лекови, народните лекови се користат по препорака на лекар. Обилен топол пијалок, подготвен врз основа на лековити билки, носи бенефиции.

Лушпа од нане, хлебните, елекампан, виолетова, црвена детелина се користат за лекување на тешка изнемоштена кашлица. Добар ефект се дава со вдишување со варен компир, со додавање на неколку капки масло од ела. Триењето на градите се врши со помош на внатрешни маснотии. Често се користи свинско или гуска маст. Често се користи мешавина од терпентин и рицинус во сооднос 1:20. По мелењето, пијте топло млеко со додавање малини или мед.За да се постигнат позитивни резултати, се следат одредени правила при лекување на бронхитис со народни лекови. По процедурите за затоплување, на пациентот му се обезбедува топлина и смиреност. Дозата на еден или друг агенс е задолжителна за да се избегнат несакани ефекти.

Третман на бронхитис со семки од сончоглед и моркови
Домашен лек базиран на семки од сончоглед и моркови се користи за лекување на бронхитис. Двете компоненти се земаат во еднакви размери, се истураат во шише и се полни со алкохол разреден со вода во сооднос 1: 1. Готовата тинктура се зема три пати на ден, по една лажица помеѓу оброците. Не е неопходно лекот да се мие или да се зема со лесен појадок. Подобрување ќе се појави по 3-4 дена од третманот.

Свинска маст
Популарна традиционална медицина во третманот на респираторни заболувања е употребата на сало. Овој производ често се користи за време на бронхитис. Вообичаен рецепт е мешавина од сало (1 лажичка) со загреано млеко (0,5 чаши). Добиениот производ се зема навечер пред спиење. За подобрување на вкусот и лековитите својства, во лекот се додава мала количина масло или мед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *