Најлесен начин како да ја исчистете вашата тироида од токсини и отрови на НЕВЕРОЈАТНО ЗДРАВ НАЧИН

Тироидната жлезда е ендокрина жлезда која се наоѓа веднаш под гркланот, во предниот дел на вратот од двете страни на душникот.

Ќе ви понудиме рецепт за неверојатен природен напиток кој ќе ја исчисти тироидната жлезда од токсини и ќе го подобри вашето целокупно здравје.

Состојки:

– 1/4 лажица ѓумбир
– 1/2 лажичка цимет
– 3/4 шолја цеден сок од портокал
– 1/4 чаша исцеден сок од лимон (околу 1-2 лимони)
– 1 чаша сок од 100% брусница (незасладен)
– 1/4 лажица морско оревче
– 7 чаши прочистена вода
– лимон

Начин на подготовка:
Зовријте вода, намалете ја топлината и додека мешате додадете сок од брусница, ѓумбир, цимет и морско оревче. Убаво промешајте и оставете ја смесата да врие 20 минути.

Потоа, оставете ја смесата да се излади на собна температура. Кога ќе се излади, додадете сок од портокал, сок од лимон и неколку коцки мраз.
Тајната на лековитите својства на напитокот од штитната жлезда

Брусницата е одличен извор на јод, кој е неопходен за здравјето на тироидната жлезда, а овие бобинки содржат дури 400 mcg и се еден од најдобрите природни извори на јод.

Соодветниот внес на јод помага во детоксикација на телото, го регулира метаболизмот, растот и развојот.Ова вклучува корисен ефект врз тироидната жлезда. Содржи магнезиум кој се покажа како критичен во контролирањето на болестите на тироидната жлезда.

Покрај тоа, има антиинфламаторно дејство, што помага да се спречат воспалителни процеси поврзани со хипотироидизам.

Циметот е повеќенаменски лек за тироидната жлезда. Содржи екстракт кој игра важна антиинфламаторна улога во поттикнувањето на изразување на нивоата на mRNA во областите на проинфламаторните цитокини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *