Најмоќниот чај на народната медицина: Кога ќе се подготви правилно, чајот од босилек помага при овие состојби!

Еден од најмоќните и најсилните чаеви на народната медицина е чајот од босилек. Ова растение не е само лековито, туку и многу силно средство за заштита, штити од комарци, ги одбива инсектите, но помага и во лекувањето на каснувањата.
Според билкарот Момчило Антонијевиќ, босилекот е многу корисно растение и секој треба да го има во домаќинството, особено затоа што е лесен за одгледување, можете да го посеете во тенџере и да го чувате на тераса или во кујна преку целата година.

Наречен „растение на аристократијата“, помага при хроничен синузитис, а во комбинација со маточина, тој е многу моќен при стомачни проблеми, проблеми со нервен стомак, главоболки и мачнини.
Она што е многу важно при подготовка на чај од босилек е дека растението не се вари во вода, туку дека се истура врз зовриена вода, за да не се изгубат неговите скапоцени, лековити својства.

Семето на босилек е исто толку здраво како и чиа семето, кога се готви добива подеднакво структура слична на гел, така што може да се користи во подготовка на смути и здрави протеински пијалаци за конзистентност.

Покрај сето погоре, тој е одличен зачин и одлично оди со тестенини, месо, јадења со домати, па затоа е пожелно да се користи како зачин.

Во последно време, пурпурниот босилек стана популарен, што е многу декоративно, и ако го одгледувате, не ставајте го до зелениот, бидејќи многу брзо ќе ја изгуби својата боја, а исто така и ќе стане зелен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *