НЕВЕРОЈАТНАТА МОЌ НА КИСЕЛАТА ЗЕЛКА: Лечи дури 9 болести, а неговите лековити својства ги надминуваат дури…

Ги надминува моќите на многу билки…

Начинот на неговото подготвување потекнува од Словените, а се користи и денес. Познато е дека навигаторот Џејмс Кук ја хранел својата екипа со кисела зелка за да спречи опасниот скорбут.
Себастијан Кнајп го користел за лекување на дијабетес, гихт, изгореници и воспаленија.

Лековитата вредност на кисела зелка ја надминува лековитата вредност на многу познати растенија. Сто грама сирова кисела зелка содржи дури 20 mg витамин Ц.
Следат витамин А, фолна киселина, магнезиум, железо, фосфор, калциум, калиум, натриум, баласт супстанции и протеини. Тој е одличен извор на витамин Б12, поради што особено се препорачува за вегетаријанци и вегани.
Црвената зелка е до седум пати повеќе лековита од белата зелка, а нејзината боја укажува дека содржи и лековити антоцијани.

Лек за дигестивниот систем:
Она што ја прави киселата зелка различна од суровата е пробиотската бактерија. Кисела зелка е оригинална ферментирана храна природно богата со пробиотски култури.
Затоа киселата зелка е многу важна во лекувањето на болести предизвикани од нерамнотежа на цревната флора, особено после антибиотска терапија или хемотерапија.
Поволно делува на желудникот и цревата, на нивната микрофлора и на перисталтиката, а со тоа го фаворизира варењето.

Помага и во варењето на масните оброци и го забрзува метаболизмот, што го забрзува излачувањето на штетните материи од телото и го чисти и регенерира црниот дроб. Така ја чисти крвта, го забавува стареењето и ја зајакнува отпорноста на организмот.

Лекува рани и изгореници:
Киселата зелка промовира зараснување на раните, а ефикасна и при ревматизам и воспаление на вените. Можете да го користите локално за ублажување на чешањето на кожата поради разни алергиски воспаленија, помали изгореници и убоди од инсекти, особено пчели или оси.
Ставете лапа од листови од кисела зелка на погодената област и завиткајте ја со завој или газа. Ако ве боли глава, ставете лист од кисела зелка на челото и завиткајте го во газа.

За да го подобрите вашето расположение и целокупното добро здравје, јадете по две до три лажици рендана кисела зелка секој ден. Луѓето кои консумираат многу кисела зелка се посилни и поотпорни на болести.
Затоа киселата зелка особено се препорачува за постари лица, лица со ослабен имунитет и деца.

Придобивките од сокот од кисела зелка:

Саламура – сок од кисела зелка – има многу корисни ефекти врз здравјето. Богат е со витамини Ц, Е, К и Б, како и витамин У, еден од најретките витамини, важен за лекување на чир на желудникот и дуоденумот.
Тоа е многу популарен народен рецепт за лекување на губење на слухот со помош на саламура. Навечер, пред спиење, натопете памук во саламура од зелка и ставете го во уво.
Спиј така и сабајле извади го. Меѓу другото, саламурата делува против габи и бактерии, штити од воспаленија, помага при чир и лечи мамурлак.

Подготовка на кисела зелка:
15 кг зелена боја, 0,5 кг сол, шест ловорови листови, лажица бибер, парчиња дуња за жолта боја, по желба власец, ким, анасон, винова лоза или јаболка.
Во пластично буре ставете ред исечена зелка, а потоа ред сол и зачини. Продолжете да го правите тоа додека не го потрошите сето тоа. Се прелива со вода додека не ја покрие зелката и добро затворете ја.
Прво, чувајте ги зелените на собна температура додека не кисели, што трае околу еден месец. Потоа преместете го на ладно место како подрум и чувајте го на температура не поголема од пет степени.
Ако бурето не е полно до врвот, наполнете најлонска кеса со вода и ставете ја како тежина врз зелените, за да ги притиснете надолу.

Тридневна диета со зелка:
Со оваа диета можете да изгубите до три килограми за три дена и во исто време да го детоксицирате телото. Првиот ден изедете до килограм и пол кисела зелка поделена во оброци. Пијте многу вода со неколку капки лимон.
Вториот ден за ужина изедете половина килограм зелка, парче леб и неколку лажици урда. За ручек повторете, но во зелката додајте јаболка исечкани на коцки.
За вечера, во зелката додадете два варени компири, пет грама путер, малку кромид и ким (или кој било друг зачин по желба) и сето тоа малку напечете го. Третиот ден комбинирајте ги менијата од првите два дена како што најмногу ви одговара.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *