НЕВЕРОЈАТНА КОМБИНАЦИЈА – МЕД И ОРЕВИ, МОЌЕН НАРОДЕН ЛЕК ЗА ПРЕПОРОДУВАЊЕ НА ТЕЛОТО: 10. рецепти кои лекуваат анемија, тироидна жлезда, ја чистат крвта!

Оревите се ризница на здравје, полни со антиоксиданси и хранливи материи, а лековитите својства на медот се многубројни!
Ореви во мед за подобра плодност и потенција
Оревот е природен афродизијак кој содржи витамини Б1 и Б2 кои му даваат енергија на телото и витални елементи кои се неопходни за развој на полните жлезди. Богат е со цинк, кој е важен за нормална сексуална активност и функцијата на простатата.
Има засилен ефект во комбинација со мед, кој исто така е богат со супстанции важни за репродуктивното здравје на мажите. Докажано е дека ниту еден фармацевтски препарат не може да се мери со оваа комбинација во однос на ефикасноста.
Измешајте мелени ореви во еднакви размери со мед од костен и јадете три лажици од смесата, 3. пати на ден.
За да се постигнат посакуваните ефекти, третманот треба да трае најмалку 20. до 30. дена. Оваа смеса е ефикасна и за висок крвен притисок и главоболки.

Мешавина за анемија
Надминете ја анемијата и исцрпеноста со оваа смеса.
Подгответе смеса од половина килограм ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон.
Сè добро измешајте и земајте по една кафена лажичка на секои три до четири часа.

Млеко од орев против чир на желудникот
Млекото од орев е лек кој го поттикнува заздравувањето на чирот на желудникот.
-За подготовка на млекото 20 грама мелени ореви прелијте ги со два децилитри врела вода.
-Добро промешајте, процедете и додадете голема лажица мед.
-Земајте пет до шест лажички млеко од орев пред секој оброк.

Зелени ореви за тироидната жлезда
Младите зелени ореви се богати со главните градежни блокови на тироидните хормони – јод и тирозин. Клиничките испитувања потврдија дека маслото од зелен орев значително го зголемува нивото на тироксин.

Овој рецепт од зелени ореви е многу популарен во лекувањето на хипотироидизам на природен начин.
-Во еднакви размери измешајте мелени зелени ореви (со големина на лешник) со мед.
-Оставете на темно место 30 дена.
– Земајте една кафена лажичка на ден.

Традиционална руска тинктура против сите видови тумори
-Исечкајте 150. грама корен од валеријана, 50. грама морско оревче и 50. грама пупки од бреза, истурете половина литар вотка или ракија и додадете 150. грама лушпи од цели зелени ореви.
– Оставете да отстои десет дена на темно место.
-Се зема 15 капки тинктура во 1 дцл вода, три пати на ден, половина час пред јадење.
Рецепт за покривање на дамки од витилиго
– Берете зелени ореви непосредно пред созревањето.
– Дамките премачкајте ги со внатрешниот дел од лушпата од орев.
– Три дена истото место мачкајте го со сок и обидете се да не го исплакнете тоа место со вода.
– Можете да замрзнете и зелени ореви и да ги чувате до следната сезона.

Чај направен од млади листови орев за чистење на крвта
Чајот од млади листови од орев се користи како средство за чистење на крвта. Исто така е одличен лек против кожни болести, дијабетес и жолтица, хемороиди, паразити, гихт, а поради ниската содржина на натриум се препорачува и за бубрежни болни.
По берењето, листовите треба да се исушат.

Подгответе го чајот на следниов начин:
– Две големи лажици суви листови прелијте ги со 200 мл ладна вода и варете пет минути.
– Оставете поклопено петнаесетина минути и процедете.
– Можете да пиете две до три шолји дневно.

Облозите од ресите од орев против крварење
– Две шаки реса прелијте ги со литар врела вода и оставете десетина минути.
– Овој лосион можете да го користите за облоги против крварење, хемороиди и за вагинално испирање.

Прашок за зајакнување на отганизмот и заздравување на раните
– Сушените зелени ореви сомелете ги.
– За зајакнување на телото, дезинфекција и заздравување на раните земете две мали лажички прашок во течност.
– За надворешни преливи, измешајте четири мали лажички чај од ајдучка трева и нанесете на раната.

Сируп од свежи млади листови за здрава кожа
– Иста тежина на листови и алкохолот натопете и оставете да отстои 48. часа.
– Додадете мед за да добиете густ сируп.
– Земајте една лажица пред оброк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *