Невообичаено лековито растение кое изобилува со жолт сок кој тече кога ќе го откорнете.

Руса не е само познат народен лек против брадавици, туку се користи и за чистење на црниот дроб, против астма, проблеми со желудникот и жолчното кесе.
Што е руски:

Руса или розопа, трева за голтање, лиши, лишаи, змиско млеко, ластовичка солза (Chelidonium majus) е невообичаено лековито растение кое изобилува со жолт сок кој тече кога ќе го откорнете.
Се верува дека ластовиците ги помазуваат очите на своите млади со овој сок за да видат (оттука и неговото латинско име: хелиодон на старогрчки значи ластовица). Со векови ова растение се користи во народната медицина за лекување на катаракта и конјунктивитис.
Руса има повеќе ефекти:

Го стимулира црниот дроб, ги ублажува стомачните проблеми и болките во жолчното кесе, ги отстранува брадавиците, а во комбинација со коприва и коприва ги смирува симптомите на алергија. Руските научници ја потврдија вековната доверба на јавноста во рускиот јазик кога станува збор за лекување на некои малигни заболувања.

Руса е вклучена и во составот на чајните мешавини за третман на астма, бронхитис и упорна кашлица благодарение на алкалоидот хелидонин, кој го спречува спазмот.
Растението содржи и протеолитички ензими, горчливи материи и малку есенцијално масло. Тринеделниот лек со чајна мешавина од трик, нане и глуварче е одличен начин за чистење на црниот дроб и крвните садови. Овој лек особено се препорачува за луѓе кои страдаат од псоријаза и егзема.

Третман на брадавици:

За лечење на брадавици се користи свеж сок од трик кој се нанесува директно на брадавицата или се приготвува тинктурата од рус на следниов начин:
Чиста тегла од 250 ml наполнете ја со свеж сечкан двопек и прелијте ја со јаболков оцет. Затворете и оставете да отстои еден месец на темно место со често тресење.

Вирус и нанесувајте на брадавици три пати на ден. Можете исто така да намокрите парче газа со оваа тинктура и да го прицврстите со завој ако имате повеќе брадавици на мала површина. Неопходно е да се менува газата 2 пати на ден. Исто така, се препорачува да се пие оваа тинктура (1 лажичка дневно разредена со вода).

Русу треба да се користи со претпазливост и строго придржување до пропишаните дози и времетраење на терапијата.

РЕЦЕПТИ:

Мешавина од чај за чистење на црниот дроб:

Состојки:

– русет (Chelidonium majus) 50 гр
– 50 гр
– нане (Mentha piperita) 50 гр

Подготовка:

Измешајте ги сите билки, а потоа 2 лажици од смесата прелијте ги со 500 мл врела вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои 20 минути. Процедете и пијте незасладен во текот на денот. Курсот трае три недели.
Мешавина од чај против астма и алергии:

Состојки:

– русет (Chelidonium majus) 50 гр
– Глехома хедерацеа (Glechoma hederacea) 50 гр
– хлебните (Plantago major) 50 гр

Подготовка:

Измешајте ги сите билки, а потоа прелијте ги 2 лажици од смесата со 500 мл врела вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои 15 минути. Процедете и пијте по желба засладен со мед во текот на денот. Пијте две недели, па направете пауза седум дена, а потоа повторете сè уште еднаш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *