Неодоливи колачи со џем од сливи

Потребни состојки:

Тесто:
– 1 кг брашно
– 2 јајца
– 1 чаша шеќер
– 1 чаша масло
– 1 ванилин шеќер
– 1 прашок за пециво
– 100 мл млеко
– домашен џем од сливи
– шеќер во прав

Подготовка:
Замесете тесто од сите состојки, па оставете го во фрижидер 30 минути. Расукајте го тестото и со калап од саканата форма исечете ги колачите. Се пече во поголем плех обложен со хартија за печење во рерна загреана на 180 степени околу 15 минути. Кога ќе се изладат наполнете ги со џем. На крај посипете со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *