Никогаш не и го кажувајте тоа на својата ќерка, може да и го уништиш животот!

На почетокот на годината, производителите на козметика Dove спроведоа истражување, од кое стана јасно дека 46% од жените на возраст од 13 до 17 години редовно ги уредуваат своите фотографии на социјалните мрежи.

Најверојатно, несигурноста на тинејџерките за нивниот изглед не расте без вклучување на возрасните. 38% од родителите во истото истражување признаваат дека би сакале да поправат нешто во изгледот на нивните ќерки. Затоа е важно да не се заборави дека мајката е секогаш пример и поддршка за својата ќерка. Секој безгрижно изговорен збор може да развие комплекс на инфериорност кај нејзиното девојче и да му го уништи животот.
Експертите се категорични дека зборовите на родителот може да ја засилат несигурноста на детето од која веќе страда. И ги наведуваат фразите кои дефинитивно не вреди да му ги кажеш, особено ако е девојка.

Тука се:

Сте се здебелиле
Секоја грижлива мајка се грижи дали нејзината ќерка почне да се дебелее. И од добра намера почнува да ѝ навестува дека треба да работи на своето тело, и се заканува со можни здравствени проблеми или малтретирање на училиште. Сепак, експертите препорачуваат да не се прибегнува кон ова. Детето до одредена возраст не разбира точно како да се справи со вишокот килограми, но може многу болно да ги согледа критиките и да почне да се смета себеси за грд. Исто така, родителите често се пристрасни кон своите деца. Ако мајката е опседната со слабеење, може да го бара истото од другите членови на семејството.

Како што стареат, девојките може сами да сфатат дека треба да направат нешто за нивната тежина. Но, редовната критика од саканата личност може да доведе до нарушување во исхраната или до друга крајност – жестока одбрана на правото на телесна позитивност.
Можете внимателно, со сопствен пример, да кажете дека и самите сте склони кон вишок килограми и да ги споделите вашите тајни за тоа како останувате во форма. Најдобро е да се консултирате со педијатар и детски психолог, бидејќи вашите методи за слабеење можат да бидат опасни за тинејџер.

Ти забранувам да го јадеш ова
Не можете само да му забраните на вашето дете да јаде чипс или да пие сода. До одредена возраст (обично пред училиште) можете да го добиете, особено ако самите не купувате и јадете штетна храна.
Меѓутоа, после тоа детето има џепарлак и време што го троши далеку од вас. Искушението да се купи „забранета“ храна, дури и со најнизок квалитет, е многу големо.

Затоа е многу поефикасно да го научите вашето дете за правилна исхрана. Овде не се работи само за супи и зеленчук, туку и за слатки, па дури и за брза храна, но не секој ден и секогаш после главниот оброк. Дури и оние кои слабеат имаат денови за измама – ден кога секогаш можат да ја јадат својата омилена пица и да испијат милкшејк.

Ајде да одиме на диета заедно
Самиот збор „диета“ има негативно значење и може да предизвика не само отфрлање кај тинејџерот, туку и нарушување во исхраната, што е опасно за неговото здравје и психа.

Родителите не треба да заборават дека често проблемот со вишокот килограми е поврзан со хормоналните промени во телото на адолесцентот, кои во повеќето случаи сами по себе се решаваат во иднина. Универзална диета за мајка и дете не постои! Ако се работи за ограничувања во исхраната, треба да се консултирате со специјалист!

Штета што ми ги имаш носот/ушите/усните
Со оваа фраза, родителите веднаш убиваат две птици со еден камен: двете се дискредитираат и ја понижуваат својата ќерка. Од една страна, на овој начин мајката му ги демонстрира сопствените комплекси на детето. Од друга страна, ги формира кај детето. Следува маѓепсан круг.
Најверојатно, без нетактични коментари, ќерката никогаш не би забележала дека нешто не е во ред со неа.

Изгледаш како момче
Се однесуваш како момче, „Не изгледаш како девојка во тие шорцеви“ – овие и други слични фрази една девојка може да ги слушне од најблиските и формираат стереотипна слика за себе. Зарем девојката не може да игра фудбал и да носи само шорцеви?

Овие фрази, исто така, им влеваат на девојчињата идејата дека да се биде момче е лошо. И ова, се разбира, не е точно.

Ова не ти одговара
Модата се менува, а идеите за убавина се генерално субјективни. Не можете само да и забраните на вашата ќерка да ја носи нејзината омилена облека. Може да стане уште полошо ако случајно и кажете: „Изгледаш страшно во тоа здолниште. Ако имате валидни причини зошто една или друга облека е несоодветна за вашата ќерка, обидете се да ѝ кажете потактично, давајќи и комплименти: „Имаш толку убави очи, но никој нема да ги забележи во ова кратко здолниште“, „Ова е сино фустанот навистина ти одговара, зошто го носиш толку ретко?“.
И покрај тоа, треба да бидете подготвени за фактот дека девојката нема да ги слуша вашите совети и ќе постапи на свој начин. Тој сè уште го има тоа право!

Вие сте идна мајка/сопруга/домаќинка
Тука повторно зборуваме за родови стереотипи. Освен тоа, мајките често им кажуваат такви фрази на своите ќерки кога нешто не им оди во секојдневниот живот. Но, всушност, ова го навредува нивното дете, го тера да мисли дека освен за чистење и готвење, во основа не е добро за ништо друго.
Секогаш можете да ја научите вашата ќерка да шие, готви и чисти. Или не мора – милиони жени живеат совршено добар живот, се мажат и имаат деца без овие вештини!

Никој нема да се ожени со тебе
Мајката со оваа изјава и дава порака на ќерката дека бракот е мерило за успех. Но, вистината на животот е дека девојката без сопруг може да биде поуспешна и посреќна од нејзините врсници во брак. И мажите, патем, сакаат не само скромни домаќинки.

Вашата девојка е подобра од вас
Оваа фраза може да има различни опции: таа се облекува подобро од вас, таа учи подобро од вас итн.
Секое дете е различно и успева во различни работи. Немојте да ја натерате вашата ќерка да мисли дека ја сакате својата пријателка повеќе од неа. Ако сакате да споредувате нешто, тоа треба да бидат само нејзините успеси: „Оваа година вашите оценки се многу подобри од ланските“.

Дали тоа те навредува? Само му се допаѓаш
Со оваа фраза родителите уште од мали им всадуваат на своите малечки девојчиња дека насилството во врските е нормално. Всушност, постојат милион причини зошто едно момче може да навреди девојка. А меѓу нив воопшто не се појавува фактот дека таа му се допаѓа. Со такви зборови, една девојка ќе порасне и ќе помисли: ако удри, тогаш ме сака. Најдоброто нешто што може да направи една грижлива мајка е да открие под кои околности дошло до тепачката и кој е винове

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *