Никогаш повеќе нема да почувствувате болка од ишијас: Едноставен метод на руски лекари!

Пробајте домашен лек направен од куркума, кој целосно го обновува телото и го обновува ‘рбетот.

Мора да нагласиме дека е многу популарен меѓу лекарите од руската алтернативна медицина. За почеток, подгответе ја пастата од куркума на овој начин:

40 гр куркума во прав,
100-150 ml вода.
Истурете куркума во прав во водата, измешајте и оставете да зоврие. Гответе околу 8 минути, додека содржината не се згусне. Мешајте постојано. Ако смесата е премногу густа, додадете малку вода. Смесата треба да наликува на густ јогурт.

За тоа време подгответе го млекото:
250 мл млеко,
2 лажици (40 ml) сурово (нерафинирано) бадемово масло (по избор),
мед по вкус.
Сварете го млекото и додадете му бадемово масло (по желба). Тргнете го од оган и истурете во кригла. Додадете 1 лажичка подготвена паста од куркума. Засладете со мед по ваш вкус.

Пастата од куркума можете да ја подготвувате во поголеми количини и подолг период. Во замрзната состојба ги чува своите својства 40 дена. Чувајте ја пастата во фрижидер.

Додадете ја готовата паста во врело млеко, по 1 лажичка, заедно со мед и растително масло (по избор).

Важно: оние кои имаат проблеми со жолчното кесе: подобро да не ризикуваат, бидејќи куркумата има диуретично дејство.

Што лекува куркумата?

Современата наука, како и традиционалната медицина, високо го ценат ова лековито растение. Жолтиот алкалоид куркумин е главната активна состојка на растението.

Лековитите својства на куркумата се објаснуваат со тоа што зачинетиот вкус на ова растение ги убива бактериите и паразитите, ги уништува наслагите од слуз, мастите, лепливите токсини, го стимулира протокот на крв и целосниот метаболизам.

Горчливиот вкус е најдобриот лек против труење, треска, воспаленија, крв и кожни болести.

Ги отстранува и наслагите и лепливите токсини, чиревите, мастите, потта, гнојот, чешањето, го чисти мајчиното млеко, матката и црниот дроб.

Куркумата може да се најде во која било продавница за добро снабдена храна, како самостоен зачин или како дел од зачин за кари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *