Никогаш поедноставен рецепт за здрави палачинки од хелдино брашно со толку малку состојки

Палачинките се омилен деликатес за многумина, а со нив е одлично да се започне утрото така што ќе ги наполните со џем, павлака, мед или ќе ја направите нивната солена варијанта.

Иако многумина ќе речат дека со палачинките не треба да се претерува бидејќи се направени од бело брашно, што влијае на нашата тежина, ние предлагаме рецепт за палачинки од брашно од хељда, кои се поздрава алтернатива.

Со овој рецепт, ќе можете да уживате во омиленото уживање без грижа на совест.
Состојки:
– 3 јајца
– половина кг брашно од хељда
– половина лажичка сол

– половина лажичка шеќер
– половина чаша масло
– Минерална вода

Подготовка:

Јајцата се матат и се додаваат сол и шеќер, па се додава брашното и маслото, се мати со миксер и се додава киселата вода до саканата конзистенција.
Во тефлонско тавче испечете ги палачинките и наполнете ги по желба, слатки или солени, ваш избор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *