Нутриционист сподели 3 начини како да ја добиете потребната храна богата со хранливи материи додека трошоците за храна растат

Иако цените на бензинот сега се најниски отколку што беа во последните месеци, инфлацијата продолжува да ја зголемува цената на намирниците отколку што беше во последните 43 години, што им отежнува на многумина Американци да си ја дозволат потребната храна. Индексот на храната дома се зголеми за 13,5% од минатата година, според најновите податоци на Индексот на потрошувачки цени. Еве слика за тоа колку се зголемиле цените на некои основни прехранбени производи во последните 12 месеци:
житарици и производи од житарици (17,4%)
млечни и сродни производи (16,2%)
овошје и зеленчук (9,4%).

Купувањето намирници, особено оние кои се богати со хранливи материи, е потешко отколку што било од 1979 година, но сè уште има начини да ја добиете здравата храна што ви треба ако сте со потесен буџет. Вообичаено, кога купувате со буџет, вообичаениот совет е да користите купони, вели Фелисија Порацо, регистрирана диететичар нутриционист со седиште во Пенсилванија. Иако купоните можат да бидат корисни, понекогаш нивното користење може да ги поттикне луѓето да купуваат работи што не им требаат или нема да ги користат, вели таа. „Обично предлагам да користите купони за работи што вообичаено ги купувате, а не за работи како „Ох, имам купон за тоа“, што исто така може да се додаде на сметката за намирници“, вели Порацо. И иако методите како купување во сезона и купување намирници локално се ефективни, тие не се единствените начини да заштедите пари.
3 начини да добиете храна богата со хранливи материи со буџет

1. Подготовка за оброк
Купувајте со намера така што ќе размислите за оброците што планирате да ги готвите во текот на целата недела пред да влезете во самопослуга, вели Пораца. Може да стане прилично лепливо кога луѓето купуваат свежи производи и немаат план за тоа, па седи во фрижидер и завршува за жал да изумира без да се користи“, забележува Porrazza. „Тоа се пари што во суштина се трошат залудно“.
Кога планирате оброци, треба да погледнете и во вашата оставата, чајната кујна за да видите каква храна стабилна на полица веќе имате и да направите попис на сè што е во фрижидер и замрзнувач, вели таа.

2. Купувајте замрзната и конзервирана храна
Размислете за купување замрзната или конзервирана храна наместо некоја од свежата храна што обично ја купувате, вели Пораца. Тие храни имаат тенденција да чинат помалку и ќе траат подолго од свежата, вели таа. Има многу разновидност таму во однос на сè, од боранија до наут, а тоа се храна густа со хранливи материи“, вели Пораца. „Единственото нешто на кое навистина треба да внимавате со конзервираните предмети е аспектот на натриумот“. За зеленчук, барајте опции на кои пишува „без додадена сол“ или низок натриум додека купувате, вели таа. Можете исто така да го исцедите и исплакнете конзервираниот зеленчук за да ја намалите содржината на натриум. За конзервираното овошје, грижата е содржината на шеќер. Треба да се стремите кон избори без додаден шеќер или конзервирани во 100% сок или вода, забележува Porrazza.

3. Пробајте протеински алтернативи
Месото и рибата се поскапи од повеќето намирници во денешно време, па дури и ако не сте на растителна исхрана, користењето различни извори на протеини како главна основа на еден или два оброци во текот на неделата може да ја намали цената на вашите намирници, Porrazza вели.
Некои алтернативи што таа ги предлага се:
Тофу
Рецепти на база на грав како чили
Текстурирани растителни протеини
Темпех
„Само тој извор на протеини. Сè уште добивате извор на протеини, но не мора да ги зголемувате трошоците“. Совети за креирање на вашата листа на намирници
Можеби ќе треба да ја намалите вашата листа за купување за да заштедите пари. Во тие случаи, овие топ 10 прехранбени производи секогаш треба да живеат на вашата листа на намирници, според Porrazza:
Протеини
Зрна/јаглехидрати
Овошје
Зеленчук (еден скроб, еден без скроб)
Додатоци
Можете да составите своја сопствена, персонализирана листа на намирници со хранлива вредност користејќи ја графиката подолу:
Храна богата со хранливи материи на која треба да се даде приоритет, дури и кога сте со буџет
Обидете се да добиете две различни ставки од секоја категорија. За зеленчук, земете еден скроб и еден без скроб.
🥩 Протеини
• Текстурирани растителни протеини
• тофу
• Посно месо
Риба (со висока содржина на омега-3 како лосос или виножитна пастрмка)
Пилешко
Јагнешко
свинско филе *
Говедско месо со малку маснотии* (98% посно или филе)
🍚 Зрна + јаглехидрати
• Киноа
• Тестенини
• ориз
🍎 Овошје
• Јаболка
• Банани
• Боровинки
• портокали
• Јагоди
• Домати
🥬 Зеленчук
Скробно
• Пченка
• мешунки (грав)
• Компири
• Слатки компири
Не-скроб
• Брокула
• Моркови
• Карфиол
• Целер
• Краставици
• Кале
• Марула
• Спанаќ
• Тиквички
🥜 Додатоци
• Путер од кикирики
• Ленено семе
• Овес
• Други забавни додатоци
Се прашувате како би можел да изгледа списокот што го следи овој метод? Еве пример за дефект што можете да го користите како почетна точка:

Пилешко
Риба
Тестенини
Ориз
Банани
Јаболка
Грав
Спанаќ
Овес
Путер од кикирики

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *