ОВА е вистинската причина: Еве зошто изгледате ПОСТАРИ ОД ТОА ШТО СТЕ, ниту е поради генетика, ниту поради кожа

Младите сакаат да слушаат како изгледаат постари од нивните години. Со возраста тоа се топи како меур од сапуница – сите сакаме да изгледаме млади и свежи. Во зависност од изборот на облека, можете да го остварите тоа ако знаете што да избегнувате. Има некои работи кои се во тренд еден момент, изгледаат прилично смешно следниот момент, а најлошо од сè – прават да изгледате барем десет години постаро! Стиловите на облека постојано се развиваат и се менуваат, некои дури се повторуваат, можете да ги прифатите, но никогаш повеќе не правете го ова:

Отфрлете ги големите чанти
Големите чанти, инаку познати како чанти „старата дама“, веќе не се модерна работа. Денеска модерни се помали и поелегантни чанти, во нив можете да ставите се што ви треба, а и уште повеќе. Во спротивно, ќе изгледате како посетител од половина минатиот век.

Обрнете внимание на должината на панталоните
Ако го подигнете струкот на панталоните или ги скратите за да ги покажете вашите неверојатни чорапи, можете да го направите тоа. Но, сигурно не ги носите секој ден. Затоа избегнувајте го овој стил, ќе изгледате како да сте ги наследиле од мајка ви или баба ви пред години – и ќе изгледа како панталоните да не ви се број. Кога одите да купувате нови панталони, седнете и погрижете се вашиот глужд да остане покриен. На крајот на краиштата, постојаното ладни зглобови не е воопшто пријатно!

Не носете само долги ракави
За жал, изгледот на рацете ги издава годините, пластичен хирург не може да ги поправи како лицето. Сепак, ќе ви биде задоволство да знаете дека малкумина навистина им обрнуваат многу внимание. Затоа, немојте секогаш да ги покривате рацете со долги ракави за да го скриете фактот дека не сте во цутот на младоста. Ако го направите ова, особено кога е целосно стоплено, ќе има спротивен ефект. Луѓето ќе го забележат тоа и ќе заклучат дека мора да сте прилично стари.
Држете се настрана од дресови
И покрај фактот дека дресот е удобен за носење, овој материјал може да ги нагласи погрешните места на вашето тело или едноставно да се прилепува до него. Ако не сте млади и немате совршена фигура, фустанот со дрес ќе направи да изгледате како да сте застарени. Памукот, волната и свилата се одлични алтернативи, тие ќе ги сокријат проблематичните области. Во предвид доаѓа поопуштено парче облека. Не премногу!

Не ја кријте фигурата
Постарите луѓе сакаат да носат широка облека. Не паѓајте на тоа – избегнувајте целосно широка облека, носете малку понагласена ако сакате да изгледате помлади; носењето облека што е обликувана како големи кеси за ѓубре само ја зголемува вашата возраст.

Лош избор на долна облека
Ќе изгледате убаво и свежо во облеката само ако внимателно ја изберете долната облека што ќе ја носите под неа. Иако самата облека може да изгледа одлично, таа ќе ви биде целосно бескорисна ако градникот ви ѕирка низ кошулата, ако долната облека ви е широка или тесна… Земете долна облека што ви стои, таа треба да биде беспрекорна за да избегнете срамни моменти. Вакви работи треба да им се случуваат само на екстремно старите жени!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *