Ова е ПРИРОДНО МАСЛО со кое можете да излекувате ХЕМОРОИДИ и ЖЕНСКИ БОЛЕСТИ!

Мирото кое денес ви го претставуваме се користи во лекување на бронхитис, ангина, изгореници, модринки, хемороиди, женски болести и слично. Во зависност од болеста, можете да ја намачкате маста, да ја нанесете како лапа или да ја втриете. Но, можете да го користите и внатрешно, пола лажичка на ден пред јадење.

Состојки:

Едно јајце
400 ml растително масло (на пр. кантарион)
Парче пчелин восок (околу 50 грама)
Подготовка:

Сварете јајце и извадете ја жолчката, бидејќи белката не ви треба. Изгмечете ги жолчките на плех, а маслото истурете го во мала тава. Додадете го восокот во него, па ставете го сето тоа на тивок оган и почекајте да се стопи восокот. Кога ќе слушнете „крцкање“, земете ги жолчките и со прстите испуштајте ги по малку во маслото со восокот, маслото ќе почне да пени, па треба наскоро да ја тргнете тавата од оган.

Кога маслото ќе се смири, вратете го на шпоретот. Продолжете со додавање на жолчките до крај со постојано мешање со лажица. Смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафеава. Потоа тргнете го од шпоретот и оставете го да отстои 20 минути. Процедете го преку газа, а остатокот фрлете го. Кога ќе се олади вашата маснотија, ставете ја во стаклена тегла и затворете ја. Чувајте го во фрижидер најмногу 10 месеци.

Ако одлучите да го користите како премаз, треба да го загреете на пареа на приближно 40 степени. Со среќа!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *