Ова се највкусните зимски рецепти на кои нема да можете да им одолеете

Надвор сè уште е топло, но зимата наскоро ќе тропне на вратата. Време е домаќинките да ги засукаат ракавите и да се погрижат за зимата. Ако сакате да ја стерилизирате туршијата, не е важно кога ќе ја направите, а подобро е сега, додека на пазарот има зеленчук во изобилство. Не чекајте да паднат во цената, бидејќи тоа нема да се случи. А зимските кои не се стерилизирани, можете да ги ставите во фрижидер, се додека не се во големи тегли.
Суровите кисели краставички и зелката од очигледни причини се ставаат на последно место, на Архангел, кога почнуваат првите мразови. Ако не сакате вашите пари да одат во вода и целата ваша напорна работа оди на отпад, погрижете се да добивате само квалитетни производи, од безбедни места и ако е можно – без нитрати.

Хемикалии може да предизвикаат бомбардирање на теглите или збрчкање на зеленчукот кратко време по готвењето. Во двата случаи, тие одат во ѓубре. Исто така, внимавајте да не налетате на оцет од нане. Изберете само здрав зеленчук – дури и малку скапани може да расипат сè. Кога ќе се стерилизира туршијата, не треба да се вари премногу долго, за да не омекне зеленчукот и да не стане кашест.
Следете ги точно рецептите, тие се проверени на време. Оној што ќе се чува ладно без вриење мора да биде покриен со слој масло одозгора, што ќе спречи воздухот да дојде во контакт со производите.
Лесно пропржете го и истурете го топло, но не врело. На сировата кисела краставица не се прелива масло – солта во неа е доволен конзерванс кој ја штити од расипување.

Потребни производи:
100 црвени пиперки (околу 6 кг)
1 литар оцет
1 лажиче масло
1 лажиче шеќер
150-200 гр сол
4-5 глави лук
магдонос или кервил (лисја и глава)
црн пипер, ловоров лист

Начин на подготовка:
Пиперките се чистат од семките и се ставаат во зовриената смеса од оцет, масло, сол и шеќер. Се чуваат некое време додека не ја сменат бојата, се превртуваат и вадат. Оставете да се исцеди во покриен сад.
Кога ќе се изладат, цврсто ставете ги во тегли, а меѓу нив ставете магдонос, чешниња лук, ловорови листови и црн пипер. Течноста во која се вареле пиперките се остава да се вари уште 10-15 минути на тивок оган, се лади и се прелива со пиперките во теглите. Одозгора туршијата се цеди со гранче вишна со листови, претходно попарени со вода. Над него треба да има повеќе течност.
Не стерилизирајте, чувајте го на ладно. Се произведуваат 6 тегли од 1 л.

Лесно камби
Потребни производи:
6 кг батаци
1 литар оцет
1 кг шеќер
300 гр сол
300 мл масло
Кервис
лук
моркови и карфиол – по желба

Начин на подготовка:
Сварете ги оцетот, солта, шеќерот и марината со масло и оставете малку да се излади. Во длабок сад се прелива сечканата калкула, излупените чешниња лук и сечканата червила со топла (не топла) маринада. Се меша 3-4 дена, по што се прелива во тегли, се полнат со одвоениот сок и се чува ладно. Не е стерилизиран. Ако додавате моркови и карфиол, намалете ја количината на раковини. Се произведуваат 6 тегли од 1 л.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *