Овесна каша со капини и банани

Овесна каша која е направена од овес од цело зрно, се смета за најздрав појадок во речиси секој дел од нашата планета. Нутриционистите препорачуваат за секојдневно конзумиранје на оваа житарка.
Начин на подготовка:
1. Се пасираат овошјата и се мешаат со овесните снегулки
2. Потоа се додава јогуртот и циметот и откако ќе се измеша се додава бадемовото млеко.

3. Се убаво се меша и се става во тегличка, чиниче или чаша, се покрива и се остава во фрижидер да отстои 1 час.
Може да седекорира со парчиња капини и банани и низ нив сечкано чоколадо.

Потребни состојки:
50 гр банани
50 гр капини
60 гр овесни снегулки

130 гр цврст јогурт
5 гр цимет
100 мл бадемово млеко

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *