Овие намирници го зголемуваат женското либидо

Вишокот тежина, метаболичкиот синдром и недостатокот на серотонин, фолна киселина и антиоксиданси често имаат негативно влијание врз женското либидо. Ова го изјави рускиот гинеколог Екатерина Волкова. Таа во својот канал Телеграм ги наведе производите кои помагаат во борбата против вишокот килограми и го зголемуваат нивото на сексуална желба кај жените.Специјалистот е категоричен дека медитеранската исхрана која е богата со зеленчук, риба и цели зрна придонесува за зголемување на женското либидо.
Ваквиот начин на исхрана, според нејзините зборови, ќе ја намали тежината, ќе го подобри метаболизмот и благотворно ќе влијае на квалитетот на интимниот живот. Меѓу производите кои го зголемуваат женското либидо, Волкова вклучува калинки богати со антиоксиданси и чоколадо.

Овие мириси го подигнуваат либидото
„Горчливото чоколадо е моќен афродизијак бидејќи какаото содржи фениламин кој го поттикнува производството на допамин.Токму тоа дава чувство на среќа. Чоколадото предизвикува чувство на благосостојба и радост, го подобрува либидото“, објаснува гинекологот и додава дека 30 грама на ден од лекувањето е сосема доволно.

Докторот исто така им препорачува на жените да вклучат лути пиперки во своето мени. Тие ја содржат супстанцијата капсаицин, која помага за подобрување на циркулацијата на крвта, вклучително и во карличните органи, и ванила, која благотворно делува на хипоталамусот – тој дел од мозокот кој е одговорен за сексуалноста.

Според Волкова, мешунките и пченката се идеални за пополнување на дефицитот на серотонин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *