Овие намирници треба да бидат дел од секојдневната исхрана на вашето дете

Факт е дека децата сакаат јадења кои се богати со вкусови и не се секогаш здрави. Затоа, мора да се потрудите во исхраната на вашето дете да вклучите некои намирници што ќе му обезбедат правилен раст и развој. За воспоставувањето здрав начин на исхрана за вашето дете, но и за целото семејство, треба да знаете која храна е најсоодветна, која треба да биде присутна во исхраната на вашето дете на дневна основа.

Леб од цело зрно
Постои широко распространето верување дека лебот дебелее. Но, како и со другите видови храна, ова е точно само кога се консумира над енергетските потреби. Треба да знаете дека лебот е неопходен за исхраната на вашето дете. Две парчиња леб од цело зрно ја обезбедуваат количината на јаглехидрати што му се потребни за енергија. Тоа е и совршена опција за замена на индустриски колачи и грицки. Секогаш кога е можно, препорачливо е да се избере интегрален леб, без разлика дали е пченица, ‘рж или други житарки. Се покажа дека влакната се неопходни за да се обезбеди соодветна интестинална функција.

Портокал
Повеќето луѓе знаат дека експертите препорачуваат да се консумираат 3 порции овошје дневно. Но, исто така, важно е да знаете дека еден од нив треба да биде цитрус или кое било друго овошје богато со витамин Ц. Затоа портокалите се одлична опција за вашето дете, но и ананасот, кивито, мангото или јагодата. Многу родители обично служат чаша сок од портокал за појадок. Сепак, ова не може да го замени целото овошје, поради големата количина шеќерен сок што брзо се апсорбира и губењето на влакната при процесот на цедење.

Јајца
Јајцата се нарекуваат кралеви на протеините и треба да бидат дел од исхраната на вашето дете. Многу лесно се подготвуваат и се комбинираат со друга храна. Поради нивната практичност во подготовката, можете да ги користите за појадок, ручек и вечера. Искористете ја можноста и комбинирајте ги со некој зеленчук, како домати, печурки или пиперки.

Јаткастите плодови како есенцијална храна
Станува збор, меѓу другото, за ф’стаци, бадеми, ореви, лешници, индиски ореви и бразилски ореви. Тие се карактеризираат со мала содржина на вода и присуство на многу вредни хранливи материи – протеини, влакна, минерали, здрави масти, витамини. Според Австралиската фондација за исхрана, редовното јадење јаткасти плодови може да помогне да се намали ризикот од дебелина и дијабетес, да се подобри интестиналниот транзит и да се изградат силни коски.
Зелка
Секоја храна од семејството на зелката треба да биде во исхраната на вашето дете. Тоа се брокула, црвена зелка, зелена зелка, бриселско зелје и карфиол. Најдобар начин да ги искористите е да ги послужите варени во вода или на пареа, иако може и да се динстуваат или да се печат во рерна. Ако на вашите деца им е тешко да се навикнат на вкусовите, обидете се да ги комбинирате со друг зеленчук и различни додатоци.

Јогурт
Во групата на млечни производи јогуртот е една од најпосакуваните опции за децата. Предноста е што децата го сакаат благодарение на различните вкусови и текстури. Поради оваа причина, не треба да ви биде тешко да го додадете во исхраната на вашето дете.
Главната придобивка од јогуртот за телото ја обезбедуваат неговите живи млечно-киселински бактерии. Запомнете дека добрата цревна флора е клучна за избегнување на последиците од лошата исхрана и болестите.

Маслиново масло
Здравите масти се важна компонента на доживотната исхрана. Изберете растителни масла како маслиново масло за готвење и подготовка на сите видови јадења. Зачувајте го путерот за повремена употреба.
Мешунки
Иако тие се дел од листата со намирници што треба да бидат во исхраната на вашето дете, многу родители ги запоставуваат. Тие обезбедуваат протеини, влакна, минерали и некои витамини. Обично се препорачуваат околу 2 до 4 порции неделно.
Месо и риба
Заедно со јајцата и мешунките, ова се важни извори на протеини за децата. Тие мора да бидат присутни во сите главни оброци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *